Norwegia – Parki Narodowe

Norwegia – Parki Narodowe

Norwegia urzekła mnie już podczas pierwszego z nią kontaktu. Piękno i surowość krajobrazów, nienaruszona natura, piękna zieleń, i niemal wszechobecna woda w postaci przepięknych fiordów, jezior, rzek, strumyków i wodospadów – to wszystko zapada w pamięć. Mimo, że już wiele razy wędrowałam po Norwegii, zawsze odkrywam w niej coś nowego. Dziś zabieram Was do miejsc, gdzie naturalne piękno Norwegii jest chronione, czyli Norweskich Parków Narodowych.  Odwiedzamy zatem Park Narodowy Rondane, Dovrefjell, Jotunheimen, Hardangerviddę, Trollheimen oraz Jostedalsbreen.

Zaczynamy od Dovrefjell – Sundasfjella Nasjonal Park i surowej drogi Aursjovegen

Droga przebiegająca od Sunndalsora do schroniska Aursjohytta i potem do Finset bardzo nam się spodobała. Dziko, naturalnie z pięknymi widokami. Na pokonanie 64 kilometrów potrzebowaliśmy sporo czasu, bowiem często się zatrzymywaliśmy 🙂

Nieopodal drogi Aursjovegen  blisko Eikesdalvatnet znajduje się Wodospad Mardalfossen, którego wody dwukrotnie opadają z wysokości 655m a jego dłuższa część to 297 m. Podziwiać go można jedynie w sezonie miedzy 20 Czerwca do 20 sierpnia, bowiem  jego wody wykorzystuje elektrownia. Spacer do Wodospadu  Mardalfossen to ok 2 km trasa. Ledwo zdążyliśmy – wracaliśmy już w deszczu 🙂

IMG_4901

Odwiedzając tę okolicę nocowaliśmy na Campingu Furu w miejscowości  Sunndalsøra. Za noc w namiocie zapłaciliśmy 100 koron.

W niewielkiej odległości od Sunndalsøry znajdziecie sielską dolinę, z pięknymi widokami.  To Innerdalen w Parku Trollheimen.

Innerdalen.34

Czterokilometrowy  spacer wzdłuż jeziora z parkingu w Dalen doprowadzi Was do schroniska Rendelsetra w którym można przenocować oraz chat DNT. Nieco dalej znajdziecie następne schronisko – Innerdalshytte oraz szlaki prowadzące w góry, miedzy innymi szlak na Innerdalstarnet.

Innerdalen.39

Innerdalen.37

Innerdalen.30

Innerdalen.19

W lipcu 2018 odwiedziliśmy okolice jeziora Gjevilvatnet w Trollheimen. Mnóstwo ciekawych szlaków, schroniska, górskie jezioro z piękną piaszczystą plażą, piękne widoki i mnóstwo zieleni- to Norwegia w klasycznym wydaniu 🙂

piaszczystą  plazą

Maszerowaliśmy szlakami w tym terenie. Trollheimen – Gjevilvatnet

Dolina  Vindøldalen również znajduje się w Trollheimen. Cicho tu i spokojnie.  Niezwykle malowniczo wyglądają przewieszone drewniane mosty nad rzeką  Vindøla

Warto wybrać się na trekking w tej okolicy.

Nasz trekking w tej okolicy opisałam TUTAJ

Odwiedzając inną część Dovrefjell Sunndalsfjella Nasjonal Park zatrzymaliśmy się na  Campingu Magalaupe, w pobliżu którego malowniczo przebiega rzeka. Magalaupet znajdziecie tuż przy drodze E6 między Oppdal a Kongsvold.

Cena noclegu za 4 osoby, namiot i samochód to 170 koron.

Niedaleko, zaledwie kilka km  dalej w stronę   Hjerkinn,  znajduje się Kongsvold z mini ogrodem botanicznym oraz przebiegającym tędy starym szlakiem pielgrzymim z Oslo do Trondheim. To wszystko tuż przy drodze E6 łączącej starą z obecną stolicą Norwegii.

Następny etap wędrowania po Dovrefjell to okolica Hjerkinn i trekking do punktu widokowego Snohytta. Bezpłatny obszerny parkingu zostawiliśmy samochód i wyznaczonym szlakiem powędrowaliśmy pod górę przez Twerfjellet, do pięknego drewnianego z schronu, z którego roztaczały się wspaniałe widoki na Snohyttę i okoliczne góry. Otaczały nas tereny wojskowe. Z informacji zamieszczanych przy drodze wynikało, że schodzenie ze szlaku może być niebezpieczne.

Dovre6.jpg

Najstarszy Park Narodowy Norwegii – Rondane –  kusi wieloma szlakami, trasami rowerowymi, przepięknymi widokami. Najłatwiej dotrzeć tu z drogi E6 z której przed miejscowością Otta – jadąc od Oslo -skręcamy w stronę Mysusaeter i dojeżdżamy pod górę do parkingu Spranget. Dalej możemy jechać rowerem, lub ruszyć pieszo. Do schroniska Rondvasbu, gdzie rozchodzą się szlaki w Rondane jest stąd nieco ponad 4 km.

Veslesmeden 1

W Rondane znajdziecie 10 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m. Widoki z Veslesmeden 2014 m.np.m. poniżej.

veslesmeden10

Oczywiście można spojrzeć na góry Rondane niemal nie wysiadając z samochodu 🙂 Punkt widokowy  Sohlbergplassen przy drodze 27 – tzw „Rondanevegen” – Narodowej trasie turystycznej w Norwegii.

DSCN3152

Lom ze pięknym drewnianym kościołem typu stav znajdziecie przy drodze nr 15  z której to zjeżdżamy na 55 pomiędzy góry Jotunheimen.

Jotunheimen 4

Park Narodowy Jotunheimen to niezwykle zróżnicowane krajobrazy. Od zielonych dolin, przez zaspy śnieżne w lecie przy drodze, do ośnieżonych szczytów. Nie brak tu wodospadów, mnóstwo też oznakowanych czerwona literą T szlaków. Jednym z najbardziej znanych i popularnych jest szlak przebiegający granią Bessegen, zaś najsłynniejszą drogą przebiegającą przez teren Jotunheimen jest droga 55 ustanowiona Narodowym Szlakiem Turystycznym w Norwegii.

55 18

W Gjendesheim- (tuż obok drogi nr 51- następnej norweskiej trasy turystycznej) – pomiędzy jeziorami Gjende i  Bessvatnet  przebiega szlak Bessegen, który przemierza wiele tysięcy amatorów pięknych widoków. Nie ma oczywiście porównania z drogą nad Morskie Oko w Tatrach, ale jak na warunki norweskie,  można tu spotkać wielu turystów. Jeśli szukacie ciszy i spokoju, należałoby zejść z głównego szlaku na sąsiedni, gdzie będzie znacznie mniej ludzi.

Bessegen4

bessegen28

Hardangervidda to największy płaskowyż w Europie.  Mnóstwo tu dzikich i niedostępnych miejsc, gdzie piękno i surowość krajobrazu przemawia wprost do duszy odwiedzających je ludzi. Tu również wytyczono mnóstwo ciekawych szlaków. Nie brakuje również bardzo znanych i popularnych miejsc, jak wodospad Voringfossen, czy Trolltunga.

Rzeka, która spada ze zboczy Hardangerviddy z wysokości 182 metrów tworzy słynny Wodospad Voringfossen. Miejsce to jest chętnie odwiedzane, bowiem widok rzeczywiście niecodzienny.

W innej części Hardangeviddy znajduje się następny cel wielu wędrówek- szlak na Trolltungę- popularny Język Trolla. Na ochotników czeka 11 km szlak w jedną stronę. Po drodze widoki na jezioro i góry.

Trolltunga 1

Trolltunga 4

Trolltunga 3

Cel wyprawy- Trolltunga.  Nasza relacja z wyprawy  TUTAJ

 

To, co niezmiernie podoba mi się w Norwegii, to prawo dostępności do natury tego kraju. Możemy rozbić namiot w Parku Narodowym i obudzić się rano w jakimś dzikim i pięknym miejscu. Można wędrować poza wyznaczonymi szlakami. To daje poczucie wolności i swobody.

Trolltunga

 Jostedalsbreen to największy lodowiec Europy. Leży w południowo-zachodniej części Norwegii, w okręgu Sogn og Fjordane, w obrębie czterech gmin: Luster, Balestrand, Jølster i Stryn.  Park Narodowy Jostedalsbreen prócz lodowca z jego licznymi jęzorami chroni również przyrodę w obrębie pięknych dolin. Jednym z najczęściej odwiedzanych – niestety bardzo szybko topniejących jęzorów lodowca jest Briksdalsbreen. Dojazd -ze Strynu przez Loen i Olden, lub z drogi 39  Byrkjelo -Utvik, Innvik – Olden.

W sąsiedniej pięknej dolinie- Lodalen odwiedzić można inny język lodowca- Kjenndalsbreen.

Lodowiec Haugabreen choć bardziej okazały-  jest znacznie rzadziej odwiedzany. Aby do niego dotrzeć z drogi nr 5 zjechaliśmy w miejscowości Klakegg do campingu Høyseth. Do lodowca prowadzi pod górę droga szutrowa ok. 3 km, następnie szlak.

Norwegia – to kraj w którym poczyniono wiele inwestycji, aby przyciągnąć turystów.  Stworzono i opisano piękne trasy drogowe – widokowe. nadano im status Narodowych Szlaków Turystycznych. Coraz łatwiej zwiedzać Norwegię nawet bez wcześniejszego przygotowania, wystarczy śledzić znaki informacyjne przy drodze 🙂

Dla wielbicieli górskich wędrówek Norwegia jest doskonałym wyborem, bowiem posiada ogromną ilość szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Mimo dużej popularności, jaką cieszy się Norwegia wśród turystów zagranicznych, wciąż jest tu wiele miejsc, gdzie można obcować z przyrodą samotnie. Wiele z takich miejsc znajdziecie na terenie parków narodowych, gdzie- w odróżnieniu od Polski- można swobodnie poruszać się poza wyznaczonymi szlakami oraz rozbijać namioty. Prawo dostępu do natury w Norwegii działa pierwszorzędnie. Nigdzie nie widzieliśmy pozostawionych śmieci. Każdy sprząta po sobie i jest pięknie , czysto i naturalnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *