Spacer po Paryżu.

Spacer po Paryżu.

Spacer po Paryżu to był nasz pomysł na majówkę w roku 2013. Mając niewiele czasu tym razem nie pojechaliśmy z namiotem czy przyczepką i nie zatrzymaliśmy się na kempingu – jak lubimy najbardziej. Tym razem był to hotel, z którego łatwo było wyruszać na zwiedzanie stolicy  Francji.

Podróże na własną rękę mają niezaprzeczalny urok właśnie w tym, że wędrujesz tam gdzie chcesz. Nasze wędrówki po Paryżu wspominamy dziś z rozrzewnieniem właśnie dlatego, że mogliśmy spacerować niespiesznie tam, gdzie nas nogi i oczy poniosły. Gdy padał deszcz jeździliśmy sobie środkami komunikacji miejskiej i oglądaliśmy Paryż z autobusu, gdy wychodziło słoneczko kierowaliśmy swoje kroki ku następnemu miejscu które chcieliśmy zobaczyć.

Paryż Majówka 2013

Spacerem po Paryżu 9

Spacer po Paryżu 1

W ten sposób zobaczyliśmy Luwr, wieżę Eiffla, bazylikę Sacre-Coeur, katedrę Notre Dame, Pantheon, Ogród Luksemburski a także wiele innych uroczych miejsc.

Na początek Tour Eiffel. (wieża Eiffla). Ten wznoszący się na wysokość 324 metrów symbol Paryża zrobił na nas ogromne wrażenie. Zbudowana w 1889 roku na wystawę światową wieża odwiedzana jest przez miliony turystów. Do kasy ciągną się ogromne kolejki. Sama budowla to prawdziwie koronkowa robota, zaś widoki z góry na Paryż – fantastyczne.

Spacer po Paryżu Wieża Eiffla 1

Spacerem po Paryżu wieża Eiffla

Spacer po Paryżu wieża Eiffla 2

Spacer po Paryżu Wieża

Spacer po Paryżu 12

Spacer po Paryżu 13

Spacer po Paryżu 14

Spacer po Paryżu 15

Znajdująca się w centrum Paryża Katedra Notre Dame ma 130 m długości, 35 m wysokości i ok 50 m szerokości. podobno może pomieścić 6500 osób.

Spacerem po Paryżu 5

W miejscu w którym stoi, ludzie modlą się od 2000 lat… Wcześniej stały tu inne świątynie. Budowę obecnej katedry rozpoczęto w 1163 roku.

Spacerem po Paryżu

Spacer po Paryżu 5

Poniżej – nasze spacery wzdłuż Sekwany.

Spacer po Paryżu 16

Spacer po Paryżu 4

Również Luwr znajduje się w sercu Paryża. Budowę rozpoczęto w 1190 roku. Początkowo pałac królewski, obecnie pełni rolę muzeum – jednego z najbardziej znanych na świecie. Podczas naszej wizyty muzeum nie było czynne. Kiedyś tu jeszcze wrócimy.

Spacer po Paryżu Luwr 1

Spacer po Paryżu Luwr 1

Spacer po Paryżu

Dzielnica Montmartre. Tu czas jakby się zatrzymał. Czuliśmy się tu niczym bohaterowie filmu „O północy w Paryżu”. Tym bardziej, że padał deszcz, a  podobno Paryż najpiękniejszy  jest w deszczu 🙂

Poniżej zdjęcia z tej słynnej wzniesionej na wzgórzu dzielnicy Paryża. Spacer charakterystycznymi schodami, znajdująca się na szczycie Bazylika du Sacre Coeur (bazylika Serca Jezusowego) – ukończona w 1914 roku, widok na Paryż sprzed bazyliki, następnie lampka wina w jednej z klimatycznych tawern – to nasze wspomnienia z tego miejsca.

Spacerem po Paryżu 10

Spacer po Paryżu 15

Spacerem po Paryżu 8

Spacerem po Paryżu 7

Spacer po Paryżu 2

Spacer po Paryżu 3

Spacerem po Paryżu 6

Poniżej inny fragment Paryża. Dzielnica łacińska, w której znajduje się Panteon oraz kościół Sant Etienne du Mont z prochami patronki Paryża  św. Genowefy.

Spacer po Paryżu 9

Spacerem po Paryżu 2

W niedalekiej odległości znajduje się też sławny Uniwersytet francuski – Sorbona. Ze wzruszeniem zobaczyliśmy też polski akcent w tym miejscu.

Spacerem po Paryżu 1

Spacer po Paryżu 8

Spacer po Paryżu bez ogrodów i zieleni – dla nas  niemożliwe 🙂

Poniżej – Ogród Luksemburski – wytchnienie wśród kwiatów i zieleni.

Spacerem po Paryżu Ogród Luksemburski

Spacerem po Paryżu 4

Spacerem po Paryzu Ogród Luksemburski

Spacerem po Paryżu 3

Bardzo spodobało nam się miejsce poniżej – maleńka kawiarnia i jej kolorowy właściciel :).

Spacer po Paryżu 6

Spacer po Paryżu 7

Podczas naszego pobytu w Paryżu nie mogło zabraknąć wizyty w słynnym  Kabarecie Moulin Rouge (Czerwony Młyn). Widowisko świetne kolejki przed spektaklem całkiem zrozumiałe 🙂

Spacer po Paryżu 10

IMG_0542

Jak zapamiętamy Paryż? Jako zielony, wiosenny, mokry od deszczu, piękny i romantyczny. Jednocześnie pełen kontrastów. To tu zobaczyliśmy rozkładającego swe legowisko na noc na chodniku bezdomnego, tu zobaczyliśmy mnóstwo niepracujących, stojących bezczynnie na ulicy ludzi o smagłej cerze. W rozmowie z Polakiem – pracującym jako szewc w Paryżu – na stałe tu mieszkającym – dowiedzieliśmy się, że Paryż nie jest już takim miejscem, jakim był kiedyś. Jest tu dużo bardziej „niespokojnie” i niebezpiecznie, zdarzają się częste rozboje, liczne kradzieże. mamy nadzieję, że zjawisko nie będzie narastało, bowiem chętnie wrócilibyśmy jeszcze do tego pięknego miasta, aby odkryć jego uroki i odbyć niejeden niespieszny spacer po Paryżu…

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *