Wycieczka na zamek Chojnik to propozycja na wspólne, rodzinne wędrowanie z pięknymi widokami i krajobrazami. Do tego garść historii i mamy pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu w okolicach Jeleniej Góry, w Sobieszowie. To tutaj niezwykle malownicze ruiny zamku wraz z udostępnionym wejściem na wieżę widokową wznoszą się na wysokość 627 m. n.pm.
Do zamku prowadzi kilka szlaków, bowiem można się tu dostać z kilku stron. My wyruszamy z Sobieszowa, gdzie zostawiamy samochód na płatnym (20 zł w 2023 roku ) parkingu. Jest to parking położony najbliżej wejścia do KPN czyli Karkonoskiego Parku Narodowego przy szlaku biegnącym z Sobieszowa na Chojnik.
Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet normalny kosztuje 9 zł, jednodniowy ulgowy 4,50 . Możemy wędrować dalej .
Na stronie KPN kupić można bilet jak i poszukać inspiracji na temat innych wędrówek. https://www.kpnmab.pl/
Nasza wycieczka na Chojnik odbywa się pod koniec października 2023 roku. Mamy piękną pogodę i cieszymy się jesiennymi kolorami na szlaku. Po krótkim spacerze lekko pod górę dochodzimy do rozejścia szlaków. Czerwony biegnie w prawo , przebiega łagodniej, okrężną brukowaną drogą. Czarny szlak odbiega w lewo i prowadzi przez Zbójeckie Skały . Wybieramy czarny.
Wędrujemy pod górę przez Zbójnickie Skały i dochodzimy do brukowanego traktu prowadzącego na Zamek. Tutaj czerwony szlak łączy się z czarnym przy Skalnym Grzybie.
Ostatni odcinek jest łatwy, biegnie brukowaną drogą. Po drodze widok na zbiornik wodny Sosnówka i niedługo potem docieramy do bramy zamku Chojnik.
Po zakupie biletu wstępu możemy wchodzić na zamkowy dziedziniec, następnie kierujemy się na wieżę zamkową skąd rozciągają się wspaniałe widoki.
Schodzimy niżej i obchodzimy jeszcze zamek dookoła wzdłuż wewnętrznych murów. Dzięki temu możemy wyjść na dziedziniec z zamkowy z drugiej strony. Trzeba jeszcze tylko przejść przez to niewielkie wejście, które prowadzi do tunelu – galerii z szeregiem okienek. Ciekawe to przejście :).
Trasa powrotna.
Po wyjściu z zamku idziemy na chwilę na zewnętrzny dziedziniec, gdzie działa kawiarnia, następnie po opuszczeniu zamku kierujemy się wzdłuż murów na żółty i czarny szlak. Zamierzamy wracać inną drogą. Schodzimy do Przełęczy Żarskiej, następnie kierujemy się w lewo do Sobieszowa najpierw szlakiem czarnym, następnie czerwonym. Dochodzimy w ten sposób ponownie do miejsca, w którym już byliśmy na początku wędrówki. To rozdroże szlaków przy Płaskim Kamieniu. Nasza wycieczka na Chojnik dobiega końca. Schodzimy jeszcze do pobliskiego parkingu w Sobieszowie.
Na koniec nieco historii zamku znajdziecie na zdjęciu poniżej.
Trasa naszej wycieczki na Chojnik :
Podsumowując wycieczka na Chojnik to wspaniała propozycja urozmaiconej wędrówki dla całej rodziny. Polecamy, sami z przyjemnością wrócimy.
Dodaj komentarz