Ravenna to miasto i port w północnych Włoszech w regionie Emilia Romania. Słynie przede wszystkim z wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich zabytków, które zostały w 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naszą podróż rozpoczynamy w Cesenatico. Jedziemy drogą SS 16 w kierunku Ravenny, po czym skręcamy w prawo do miejscowości Classe. Tam znajduje się pierwsza perełka architektoniczna, którą chcemy zobaczyć. To Basilica San Apolinare in Classe z 549 roku. To robi wrażenie. Kupujemy bilet aby zobaczyć wnętrze bazyliki.
Mozaika przedstawia św. Apolinarego, pierwszego biskupa Ravenny, owieczki symbolizują 12 Apostołów.
Jedziemy do Ravenny. Szukamy Duomo. Obok kupujemy bilety w cenie 9,50 euro, które uprawniają do zobaczenia zabytków Ravenny wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilety są ważne 7 dni. szkoda, że mamy tylko popołudnie do dyspozycji.
Tuż obok katedry znajdziemy następne ciekawe budowle.
Na zdjęciu poniżej Baptysterium Ortodoksów zwane również Neonanium , gdyż biskup Neon ufundował mozaiki wewnątrz budowli.
Po zejściu po schodach w dół Baptysterium znajdujemy zaskakująco ciekawe wnętrze.
Mozaika na kopule przedstawia chrzest Jezusa w Jordanie.
Środek Baptysterium zajmuje basen chrzcielny.
Spacerujemy po Ravennie, naszym celem jest teraz Basilica San Vitale.
Po drodze przechodzimy przez Piazza del Popolo
Widok na Palazzo del Orologio.
Poniżej nasz cel – Basilica San Vitale z 547 roku. Powstała ku czci męczennika Vitalisa i jest znana z najciekawszych bizantyjskich mozaik (poza Konstantynopolem).
Wnętrze Bazyliki San Vitale zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Jest doskonałe . Oniemiała z podziwu i zachwytu przechodziłam powoli aby nie zaburzyć piękna tego miejsca, potem przysiadłam na ławce i podziwiałam. I zatrzymał się czas :) Projektant i budowniczy tego miejsca dobrze wykonał swoją pracę. To miejsce zrobiło na mnie największe wrażenie w Ravennie.
Mozaiki zawierają sceny ze Starego Testamentu.
Posadzki w Bazylice san Vitale, poniżej widok na Bazylikę od strony Mauzoleum di Galla Placida.
Zbudowane w 450 roku przez cesarza Honoriusza dla upamiętnienia siostry Mauzoleum di Galla Placida, to surowa na zewnątrz budowla, zbudowana na planie krzyża greckiego, która mieści niewielkie wnętrze, wypełnione pięknymi niebieskimi mozaikami.Przez kamienne okna dociera tu światło słoneczne, co dodaje uroku wnętrzu.
Kamienne okno od wewnątrz.
Dodaj komentarz