San Leo

„La citta piu bella d’Italia? San Leo: la rocca e due chiese. ” – Najpiękniejsze miasto we Włoszech? San Leo – twierdza i dwa kościoły. Tak wypowiedział się na temat tego miejsca Umberto Eco.

San Leo – to starożytna miejscowość pięknie położona skalistym wzgórzu we włoskim regionie Emilia Romania. W tym malutkim miasteczku nie znajdziecie tłumu turystów jak w pobliskim San Marino. Tu życie toczy się wolno. Można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał gdyby nie samochody, które – miałam wrażenie zupełnie tu nie pasują. Zarówno San Leo jak i San Marino to miejsca które warto odwiedzić przebywając w okolicy Rimini. Oba miasta są miastami partnerskimi, powstanie obu miast związane jest z postaciami świętych- San Marina i San Lea. Obaj przybyli podobno z Dalmacji  i  jeden dał początek San Marino a drugiego imieniem nazwano San Leo . Zabytki w San Leo to Katedra (Duomo), Forteca (il Forte) Rinascimentale, La Pieve (Kościół parafialny) di Santa Maria Assunta, La Torre Civica, Palazzo della Rovere, Palazzo Mediceo,

IMG_3320

IMG_3315

IMG_3319

Palazzo della Rovere, w którym znajduje się ratusz.

IMG_3321

Piazza Dante. Na wprost Palazzo Mediceo a w nim Muzeum diecezjalne sztuki sakralnej i punkt informacji turystycznej.

IMG_3336

Piazza Dante, widok na fontannę, po prawej Palazzo della Rovere. Po lewej Palazzo Nardini, które gościło Świętego Franciszka z Asyżu.

Na zdjęciach poniżej najstarszy zabytek w San Leo- zbudowany w IX wieku kościół  Santa Maria Assunta.

IMG_3330

IMG_3362

Poniżej widok na twierdzę San Leo. Zbudowana z polecenia hrabiego Montefeltro pełniła rolę więzienia. Prócz przestępców, trafiali tu również wrogowie Watykanu. Jednym z najbardziej znanych więźniów twierdzy był hrabia di Cagliostro. Barwna postać  żyjąca w  XVIII wieku znany jako okultysta, alchemik, uzdrowiciel a także wolnomularz, założyciel Zakonu Masonerii Egipskiej, przebywał na wielu dworach ówczesnej Europy  (Petersburg, Londyn, Paryż, Rzym a nawet  Warszawa.) Skazany przez Świętą Inkwizycję na śmierć, został ostatecznie wtrącony do lochów San Leo, gdzie dokonał swoich dni w 1795 roku.

IMG_3358

IMG_3305

IMG_3312

IMG_3311

IMG_3309

Cela w której przez 4 lata więziony był Giuseppe Balsamo (conte Cagliostro).

IMG_3357

La Torre Civica XI wiek

IMG_3347

Pomnik poległych  żołnierzy. Poniżej trasa spacerowa do twierdzy.

IMG_3303


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *