Col de Balme. TMB 2.

Col de Balme to szwajcarska przełęcz, która znajduje się na trasie Tour Mount Blanc.

Leżąca na wysokości 2191m.n.p.m. przełęcz łączy Szwajcarie i Francję.

Dzisiejszy krótki odcinek TMB rozpoczynamy z parkingu w szwajcarskiej wsi Trient skąd ruszamy do Le Tour.

Na parkingu w Trient jest sporo miejsca na zatrzymanie się np. kamperem. Jest też toaleta i miejsce pod wiatą do zjedzenia posiłku.

My ruszamy w kierunku Col de Balme. Stopniowo, ale cały czas szlak wiedzie pod górę. Spory odcinek przebiega wśród drzew, więc daje nam to schronienie przed intensywnym słońcem.

Po wyjściu powyżej można podziwiać widoki.

Col de Balme schronisko

Jesteśmy już niedaleko od Col de Balme. To tutaj otwiera się piękny widok na masyw Mount Blanc.

W schronisku zatrzymujemy się na kawę.

Jest też czas na kontemplowanie widoków z przełęczy.

Zejście do le Tour przebiega wśród kwietnych łąk z widokiem na okoliczne góry. Ta część trasy bardzo mi się podoba. A Wam? :)

Ostatni etap wędrówki to zejście do le Tour. Przechodzimy podziwiając szczątkowy lodowiec le Tour.

Po drodze do naszego schroniska mijamy pięknie ukwiecony, kolorowy dom. Jak się okazuje to rodzinny dom wspinacza i przewodnika górskiego francuza Michela Croz, który zginął w drodze powrotnej z Materhornu.

Chwilę później jesteśmy już w schronisku górskim Du Tour, nad którym w górze widać i słychać wodę spływającą spod lodowca. Czekają na nas wieloosobowe pokoje z łóżkami piętrowymi i smaczne jedzenie. Wewnątrz międzynarodowe towarzystwo i przyjemna atmosfera. Jest sala, gdzie można wspólnie spędzić czas. https://chaletdutour.ffcam.fr/

Podsumowując, dzisiejsza trasa jest niedługa i nie przedstawia trudności technicznych. Widokowo 2 część trasy według mnie atrakcyjniejsza. Ten wariant TMB polecany dla tych, którzy potrzebują nieco wytchnienia na wieloetapowej trasie Tour Mount Blanc.

MAPA dzisiejszej wędrówki https://pl.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&rc=9PuM6x2yAIc5-15wcrex2j5R&rs=osm&rs=osm&rs=osm&ri=11729839&ri=16299969&ri=149222406&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D&x=6.9439112&y=46.0029165&z=16

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *