Passo Gardena.

Passo Gardena znajduje się w sercu Dolomitów w Południowym Tyrolu we Włoszech. Popularna przełęcz położona jest na wysokości 2136 m.n.p.m. Można do niej dotrzeć od strony Corvary i Colfosco, my docieramy z drugiej strony z miejscowości Chiusa i campingu Gamp.

Mijając po drodze miejscowości Urtijëi, Santa Cristina Val Gardena oraz Selva di Val Gardena, po pokonaniu 37 km z wieloma zakrętami meldujemy się na przełęczy.

Znajdujemy miejsce na parkingu nieopodal hotelu Cir, tuż za schroniskiem Frara . Po wyjściu z samochodu zaskakuje nas zimne powietrze i niska temperatura. Mamy koniec czerwca 2023 i tylko 9 stopni ciepła… Jesteśmy jednak przygotowani i na taką ewentualność, więc ubieramy się cieplej i idziemy się rozejrzeć.

Z Passo Gardena wychodzi wiele szlaków o różnej długości i stopniu trudności. Znajdujemy się tu na terenie Parku Natury Puez Odle o czym przypominają tablice informacyjne.

Na Passso Gardena prócz szlaków pieszych znajdziecie też trasy przeznaczone dla rowerów MTB . Więcej informacji znajdziecie TUTAJ : https://www.dantercepies.it/it/bike.asp

Ruszamy w kierunku szlaku ale okazuje się, że możemy znaleźć się jeszcze szybciej na górze, bowiem działa tu kolejka Dantercepies, która za 7 euro wwozi chętnych nieco wyżej. Mając niewiele czasu do dyspozycji i niepewną pogodę chętnie korzystamy z takiej opcji. Chwilę potem jesteśmy przy górnej stacji kolejki. Widoki stąd są świetne. Przede wszystkim na rozległą grupę skalną Sella po drugiej stronie przełęczy.

Od stacji kolejki prowadzi łatwy i wygodny szlak w kierunku schroniska Jimmi. My wybieramy ścieżkę, która prowadzi wyżej, w kierunku początku ferraty Gran Cir. Mamy stąd wspaniałe widoki :)

Po dojściu do początku piarżystego, sypkiego podejścia pod Gran Cir nie decydujemy wchodzić na ferratę i schodzimy do schroniska.

Rifugio Jimmi.

Schronisko Jimmi ma rewelacyjne położenie. Usytuowane na wysokości Bardzo łatwo dostępne z Passo Gardena. Samo schronisko niezwykle klimatyczne, położone w pobliżu szlaków, w bliskiej odległości od kolejek oferuje świetne widoki.

Ze schroniska Jimmi schodzimy wygodną, szeroką drogą do Passo Gardena i naszego parkingu. To zaledwie połowa dnia a za nami już wiele wrażeń.

Wracamy tą samą trasą, ale w drodze powrotnej jedziemy jeszcze zobaczyć Dolomity z Secedy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *