Rondane

Rondane to najstarszy Park Narodowy w Norwegii. Powstał  już w 1926 roku i obejmuje obszar ponad 1000 km  kwadratowych. Jego celem jest zachowanie tego wyjątkowego, naturalnego terenu dla potomności.

Wizyta w Rondane zostawiła w nas niezatarte wrażenia wynikające z piękna krajobrazu, wspaniałej natury, świetnych górskich szlaków.

Rondane (2)Rondane (22)00001984

Na terenie Parku Narodowego Rondane spotkać można renifery, dla których porośnięty porostami płaskowyż jest naturalnym rezerwuarem pożywienia. Ogromne połacie porośnięte chrobotkiem reniferowym zrobiły na nas duże wrażenie.

00002069-001Rondane (29)droga rondane 1

Jak tu dojechać?

Dotrzeć tu można z  Mysusaeter, Høvringen, Dørålseter – to „naturalne bramy” do Parku Narodowego, miejsca przez które przebiega wiele szlaków. Najpopularniejsze z nich przebiegają pomiędzy schroniskami Rondvasbu, Bjørnhollia oraz Dørålseter. Od wschodu możliwy jest dostęp z drogi 27 przebiegającej wzdłuż gór Rondane.

Jeśli chcielibyście wybrać się na jakiś szczyt – macie w czym wybierać :) Mapa szlaków w Rondane

W Rondane znajdziecie 9 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m. Wędrówka na większość zajmuje najczęściej kilka godzin. Podobno są i tacy, którzy potrafią zdobyć nawet kilka szczytów w ciągu jednego dnia.

Trekking 2 Rondane

Na korzyść wędrującym po parku działa fakt, że noc zapada tu później niż w Polsce i wędrować można do późnych godzin wieczornych. Druga świetna informacja jest taka, że na terenie Parku Narodowego  można swobodnie rozbijać namioty, więc wędrówka wielodniowa z namiotem jest tu jak najbardziej możliwa.

Dla ceniących sobie nocleg pod dachem są tu-oddalone od siebie od kilku do kilkunastu kilometrów schroniska. Przykładowo trasa pomiędzy Rondvassbu i Bjørnhollia to 12 km.

Rondane (27)Rondane (10)

W trakcie wędrówki zauważycie jak wraz z wysokością zmienia się szata roślinna.

Rondane (26)Rondane (30)Rondane (9)Rondane (24)00002131Rondane (18)

Podczas naszej wędrówki na Veslesmeden mogliśmy zauważyć jak surowo wyglądają zbocza gór w Rondane. Krajobraz niemal „księżycowy”, ale jakże piękny w swej surowości.

Rondane (16)Rondane (14)Rondane (13)Rondane (15)Magda w Rondane

Popularne szczyty :

  •  Rondslottet 2178 m.n.p.m.
  • Vinjeronden 2044 m.n.pm.
  • Høgronden 2115 m.n.p.m.
  • Storronden 2138 m.n.p.m.
  • Midtronden 2060 m.n.p.m.
  • Veslesmeden 2015 m.n.pm.m.
  • Digerronden 2016 m.n.p.m.
  • Trolltinden 2018 m.n.p.m
  • Storsmeden 2016 m.n.p.m.

Wspaniała natura, wiele szlaków, kilka schronisk i świetne widoki czyni Park Narodowy Rondane bardzo lubianym miejscem zarówno przez Norwegów jak i turystów przybywających do Norwegii.

Nam pobyt na tym terenie dostarczył wielu wspaniałych wrażeń. Przyjechaliśmy tu z Otta, „wdrapaliśmy” się do Mysusaeter i dojechaliśmy do parkingu w Spranget , gdzie zostawiliśmy samochód i do schroniska Rondvasbu udaliśmy się pieszo. Następnym razem pewnie wypożyczymy rowery (lub będziemy mieli swoje)- gdyż trasę 6,4 km w jedną stronę z powodzeniem można przejechać rowerem znacznie zyskując na czasie.

trekking rondane1Rondane (8)Rondane (34)00002439Rondane (4)

W drodze powrotnej zauważyłam, że z płaskowyżu znajdującego się w Rondane na którym się znajdowaliśmy, doskonale  widać góry znajdujące się w sąsiednim Parku Narodowym- Dovrefjell a za nimi  bielą się ośnieżone szczyty najwyższych gór Norwegii – Jotunheimen leżących w obrębie kolejnego Parku Narodowego Jotunheimen :)

Rondane (5)Rondane (21)

Podsumowując, Rondane to obszar wspaniałej przyrody, zróżnicowany krajobrazowo. Osiągalny z wielu punktów startowych. Istniejące schroniska pozwalają na na zaplanowanie dłuższych wędrówek kilkudniowych. Jeśli wędrujecie z namiotem, to dzięki swobodnemu dostępowi do przyrody możecie nocować na terenie parku.  Zdecydowanie to jedno z miejsc w Norwegii do którego bardzo bym chciała jeszcze wrócić. Najlepiej na kilka dni :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *