Schlegeis Speicher – Olperer hutte.

Schlegeis Speicher

Schlegeis Speicher to 130 metrowa zapora, dzięki której powstało sztuczne jezioro o pięknej turkusowej barwie. Położona jest w górnej części doliny Zillertal powyżej miejscowości Gizling. Prowadzi do niej płatna, górska droga – Schlegeis Alpenstrasse. Możecie dotrzeć tutaj własnym samochodem osobowym lub motocyklem, regularnie kursują również autobusy.

Ruszamy na trasę własnym samochodem z campingu Mayrhofen. Do pokonania mamy ok 24 km.

Sama trasa Schlegeis Speicher ma długość ok 13 km. i jest dość wąska i w niektórych odcinkach jednokierunkowa, jednak ruch regulowany jest światłami, dzięki czemu łatwiej pokonujemy trudniejsze odcinki.

Dojeżdżamy do punktu poboru opłat, który latem czynny jest od 6 rano do godziny 18.00.

Koszt przejazdu to 15,50 euro za samochód osobowy i 11 euro za motocykl.

Dojeżdżamy na miejsce późno i widzimy, jak szybko parkingi się zapełniają. Udaje nam się jeszcze znaleźć wolne miejsce i wkrótce potem ruszamy.

W okolicy znajduje się kilka ciekawych szlaków, my wybieramy ten kierujący do schroniska Olperer.

Szlak od razu pnie się do góry, najpierw wśród zieleni i i ułożonych kamiennych stopniach, potem jest coraz bardziej urozmaicony.

Cały czas mamy wspaniałe widoki na piękny, alpejski krajobraz. Nieco dłużej niż wskazywały drogowskazy trwa nasze dojście do schroniska, ale po drodze robimy sporo przerw na zdjęcia i podziwianie widoków.

Olperer Hutte.

Schronisko Olperer położone jest na wysokości 2389 m.n.p.m.

Schronisko Olperer jest pięknie położone a widoki na okoliczne góry nawet z wnętrza są świetne.

Robimy sobie małą przerwę na niewielki posiłek i kawę, do której podano nam pyszne ciasto jabłkowe z sosem waniliowym.

W pobliżu schroniska spływa w dół wartki potok Riepenbach. Ułożono nad nim niewielki mostek, który niespodzianie stał się bardzo popularny ze względu na malownicze położenie. Po przerwie w schronisku idziemy go zobaczyć.

Zdjęcia z tego miejsca mogą sugerować, że to wiszący most nad jeziorem z błękitną wodą, jednak w rzeczywistości mostek jest nieduży, ale rzeczywiście malowniczo usytuowany. Zbiornik z turkusową wodą jest nieco dalej, ale na zdjęciach komponuje się wspaniale :)

Wracamy tą samą drogą, którą tu przyszliśmy . Przechodzimy obok schroniska Olperer i schodzimy w dół do parkingu nieopodal zapory. Po drodze zwracamy jeszcze uwagę na wodospad, który tu stworzył się z opadającej wody spod naszego malowniczego mostku. To ten sam potok Riepenbach, ale po zebraniu większej ilości wody. Na chwilę odpoczynku zatrzymujemy się na drewnianych leżakach z widokiem na lodowiec.

Podsumowanie.

Wybraliśmy piękny szlak na rozpoczęcie naszego urlopu w 2023 roku :) Wędrówka od zapory Schlegeis Speicher do Olperer hutte to piękna, niezbyt trudna wyprawa wśród wspaniałych widoków. Do pokonania jest 600 metrów przewyższenia, natomiast cała trasa z parkingu ma ponad 8 km.

Jej przebieg możecie zobaczyć na mapie. https://pl.mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&rc=9aOTNxIeWP3cIhWB5Vnea2&rs=osm&rs=osm&rs=coor&ri=10845415&ri=1076657398&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D&rut=1&x=11.6909484&y=47.0349976&z=16

Pogodę mieliśmy wspaniałą, mamy wiele wrażeń, teraz czas wracać. W naszym przypadku jest to powrót na camping Mayrhofen, na którym się zatrzymaliśmy. Wyjeżdżając stąd rano sądziliśmy, że po południu będziemy jechać dalej w stronę Dolomitów, jednak teraz postanawiamy odpocząć tu jeszcze jedną noc i rano jechać dalej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *