Sentiero dei 5 Laghi.

Sentiero dei 5 Laghi (szlak 5 jezior) jest popularnym celem wędrówek w rejonie Madonny di Campiglio. Ze względu na łatwą dostępność, niewielki stopień trudności i walory widokowe, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków w tym rejonie.

Nasza trasa rozpoczyna się w Madonna di Campiglio. Zaczynamy od wjazdu kolejką 5 Laghi, która dowozi nas na wysokość ponad 2000 m. n. p. m. do schroniska 5 Laghi.

Widok z tarasu schroniska zasługuje na uwiecznienie, bo widoki są niesamowite.

Etap 1. Rifugio 5 Laghi – Lago Ritort.

Trasa ze schroniska 5 Laghi do pierwszego z jezior na naszym szlaku, lago Ritort – ma długość zaledwie 1,9 km. To przyjemny i łatwo dostępny szlak, więc widok dzieci i osób starszych nie dziwi, Widoki są świetne.

Dochodzimy do Lago Ritort. Tuż przy jeziorze znajdują się charakterystyczne dzwonki, na których grają turyści.

Piękny widok z sentiero dei 5 laghi na Dolomity Brenta.

Po chwili przerwy na kontemplowanie urody okolicy Lago Ritort idziemy wyżej. Teraz już ludzi na szlaku jakby nieco mniej. Jeszcze pamiątkowe zdjęcia jeziora z przygotowaną drewniana ramą.

Etap 2. Lago Ritort- Lago Lambin.

Szlak prowadzący do następnego jeziora – Lago Lambin od razu nieco się wznosi. Krajobraz jest chwilami nieco bardziej surowy, ale cały czas piękny.

Nad jeziorem Lambin robimy znów małą przerwę. Wzdłuż jeziora prowadzi wąska ścieżka, którą idę by zobaczyć dokładniej okolicę, następnie idę dalej.

Lago Lambin
Lago Lambin
Sentiero dei 5 laghi – Lago Lambin

Etap 3. Lago Lambin- lago Serodoli i lago Gelato.

Lago Lambin pozostaje już za nami. To było drugie jezioro na naszym szlaku. Ruszamy dalej sentiero dei 5 laghi. Przed nami Lago Serodoli i Lago Gelato, do których prowadzi nas teraz niespełna 2 km trasa. W porównaniu do poprzedniego etapu krajobraz jest tu znacznie bardziej surowy i skalisty. Przed nami ok. półgodzinna wędrówka, po której docieramy do następnych jezior.

Tuż przy lago Serodoli znajduje się niewielki schron, bivacco Serodoli. Choć może wyposażenie bardziej niż skromne, to zawsze jakąś ochronę w razie niepogody czy przymusowego noclegu dać może.

Nad lago Serodoli

Idąc nad Lago Gelato mijamy maleńki staw.

Nad Lago Gelato obserwujemy piękną naturę, która daje sobie radę w tych trudnych warunkach.

Pomiędzy jeziorami Serodoli i Gelato robimy małą przerwę na zdjęcia i mały posiłek. W grupie jest wesoło :)

Etap 4. Lago Serodoli – Lago di Nambino.

Aby zejść do Madonny di Campiglio z Lago Serodoli, schodzimy w kierunku ostatniego na trasie jeziora, pięknego Lago di Nambino i przechodzimy obok niewielkiego Lago Nero. Potem jeszcze przez moment podejście następnie cały czas w dół. Trasa jest przepiękna, bardzo zielona. Przyroda i widoki są niesamowite.

Przy schronisku nad Lago Nambino robimy przerwę na posiłek i kawę.

Następny etap to Piana di Nambino, przy której znajduje się parking. My idziemy dalej do Madonny di Campiglio, przechodzimy przez miasteczko, robimy spożywcze zakupy a potem jeszcze czeka nas kawałek drogi do czekającego na parkingu przy Campo Carlo Magni autokaru.

Jest kilka powodów dla których warto odwiedzić szlak 5 jezior w okolicy Madonna di Campiglio. Po pierwsze, ze względu na jego walory widokowe i krajobrazowe. Drugi aspekt to jego dostępność – startując kolejką w górę, szybko jesteśmy na wysokości ponad 2000 m .n. p. m. zyskując tym samym czas na niespieszne kontemplowanie pięknej okolicy. Po trzecie możliwość ułatwienia lub utrudnienia sobie trasy. Dla tych, którzy chcą wjechać i zjechać kolejką mogą modyfikować trasę, aby np. oszczedzić kolana przy zejściu. W naszej wersji trasy podejścia to 677 m, zejście 1044 metry.

Mapa naszej trasy poniżej.

https://en.mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=10.8069300&y=46.2365639&z=14&rc=9Zl6hxEzS.dbpj0gf-0ikveoZf8.kAte3OiEWeoijEVhiL&rs=osm&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=osm&rs=coor&rs=osm&ri=6543560&ri=&ri=&ri=&ri=6531334&ri=&ri=10570020&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D

Jeśli zostawicie auto na parkingu w pobliżu wyciągu Pradalago, wasza trasa jeszcze bardziej się skróci. My po zejściu musieliśmy dotrzeć do autokaru stojącego na parkingu Carlo Magni, co wydłużyło nam drogę.

Podsumowując dzisiejszą wycieczkę, sentiero dei 5 laghi to bardzo ciekawy szlak, oferujący piękne widoki i możliwość obcowania z naturą. Choć jest bardzo popularny i często odwiedzany, można znaleźć miejsca, na których spotkacie pojedyncze osoby, lub nawet pobędziecie zupełnie sami.

Komentarze

2 odpowiedzi na „Sentiero dei 5 Laghi.”

 1. Awatar Renata
  Renata

  Przepiękna trasa?! Większym sentymentem darze te zielone stoki, na te wysokie, surowe szczyty patrzę z szacunkiem?. Cudne zdjęcia ?! Wiem, że w realu wygląda to jeszcze piękniej?. Dziękuję za tą wycieczkę! Pozdrawiam i życzę Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku ?? ??

  1. Awatar admin
   admin

   Pięknie dziękuję Renata za wszystkie miłe słowa i życzenia :) Odwzajemniam :) – Wspaniałego Nowego Roku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *