Słowackie Tatry Zachodnie cz.1

Dziś zawitamy w Słowackie Tatry Zachodnie. Chcemy przejść się wzdłuż Rohackich Stawów, wejść na Banikov, w drodze powrotnej zobaczyć Rohacki wodospad.

Będziemy po raz pierwszy w tej okolicy i jesteśmy bardzo ciekawi widoków i szlaków, jakie oferują Słowackie Tatry Zachodnie.

Wyjeżdżamy rano z Chochołowa i kierujemy się na Zuberec , potem na parking Spalena gdzie zostawiamy samochód, płacimy 3 euro i ruszamy zielonym szlakiem pod górę. Wędrujmy w trójkę z Justyną i Arkiem. Po kilku minutach od wyjścia z parkingu, dochodzimy do rozdroża i kierujemy się czerwonym szlakiem do schroniska Tatliakowa Chata.

Słowackie Tatry Zachodnie

Do schroniska prowadzi asfaltowa droga. Na razie poza nami nie ma tu nikogo, więc te widoki są nasze :) Mijamy skrzyżowanie szlaków Adamcula i idziemy dalej prosto.

Słowackie Tatry Zachodnie 1

Słowackie Tatry Zachodnie 2Słowackie Tatry Zachodnie Tatlikakova Chata

Przechodzimy obok schroniska Tatliakowa Chata i ruszamy wyłożonym kamieniami szlakiem Smutną Doliną.

Słowackie Tatry Zachodnie 3

Po swojej lewej stronie widzimy Tatliakovo jazero.

 

Słowackie Tatry Zachodnie 4Słowackie Tatry Zachodnie 5Zielonym szlakiem idziemy do skrzyżowania szlaków w Smutnej Dolinie 1527 m. n.p.m i dalej na Rohaćske Plesa.

Słowackie Tatry Zachodnie 6Słowackie Tatry Zachodnie 7Słowackie Tatry Zachodnie 8 Smutna DolinaSłowackie Tatry Zachodnie 9Słowackie Tatry Zachodnie 10

Droga prowadzi nieco pod górę, przechodzimy obok malowniczych stawów. Jest pięknie, spokojnie i nie ma ludzi. Jesteśmy przez większość dotychczasowej wędrówki sami  na szlaku. Jest fantastycznie :)

Słowackie Tatry Zachodnie 11 Rohackie StawySłowackie Tatry Zachodnie 12Słowackie Tatry Zachodnie 13Słowackie Tatry Zachodnie 14DSCN1954DSCN1942

Mijamy najwyżej położony Staw Rohacki 1719 m.n.p.m.

Słowackie Tatry Zachodnie 15

Wędrujemy dalej mijamy skrzyżowanie przy Stawach Rohackich, skrzyżowanie pod Hrubou Kopou 1582 m.n.p.m. i dalej żółtym szlakiem idziemy w kierunku przełęczy Banikov.

Słowackie Tatry Zachodnie 16Słowackie Tatry Zachodnie 28Słowackie Tatry Zachodnie 17Słowackie Tatry Zachodnie 18Słowackie Tatry Zachodnie 19

Trochę przypomina mi się spokojne wędrowanie w Norwegii z której dopiero co wróciłam. To spokój na szlaku, brak tłumu turystów i kontakt z naturą daje mi to wrażenie. Szlak wiedzie wśród kamieni, cały czas pod górę. Pogoda nam się trochę zmienia i słońca coraz mniej. Przybywa za to chmur. Po wejściu na przełęcz Banikov widoczność jest już słaba. Jesteśmy na wysokości 2040 m.n.p.m W planach mieliśmy wejście na Banikov, ale teraz się zastanawiamy czy jest sens iść tam w mgłę. Postanawiamy wejść na pobliski Pachoł – 2167 m.n.p.m.  Potem zobaczymy co dalej.

45999060_521172078389611_1380814187319525376_n

Na pachoł prowadzi czerwony szlak.

Słowackie Tatry Zachodnie 21

Widok ze szlaku na Pachoł na drogę, którą weszliśmy na Banikovską Przełęcz poniżej.Słowackie Tatry Zachodnie 22

Po dotarciu na górę widzimy żelazny krzyż  i …. niewiele więcej. Tu na górze jest chłodno, wieje, wszędzie chmury, więc wracamy do przełęczy. Słowackie Tatry Zachodnie.jpg 1Słowackie Tatry Zachodnie 20

Widzimy, że Banikov nadal w chmurach, więc schodzimy szlakiem, którym tu przyszliśmy.

Słowackie Tatry Zachodnie-001Słowackie Tatry Zachodnie 23Słowackie Tatry Zachodnie 24

Nieco niżej widoczność się poprawia :)Słowackie Tatry Zachodnie 25Słowackie Tatry Zachodnie 26

Dobre nastroje dopisują :)Słowackie Tatry Zachodnie 27

Dochodzimy do skrzyżowania szlaków i idziemy do Zielonej Doliny. Teraz naszym celem jest Wodospad Rohacki.

Słowackie Tatry Zachodnie 29Słowackie Tatry Zachodnie 30Słowackie Tatry Zachodnie 31Słowackie Tatry Zachodnie 32Słowackie Tatry Zachodnie 33

Do Rohackiego Wodospadu  położonego na wysokości 1340 m.n.p.m. prowadzi nas drewniany mostek. Chwilę później jesteśmy przy  wodospadzie.

Słowackie Tatry Zachodnie 35Słowackie Tatry Zachodnie 34

Posłuchajcie Rohacki Wodospad

Wracamy do naszego samochodu dochodząc do czerwonego szlaku przy skrzyżowaniu Adamcula, potem już znaną nam drogą do parkingu. Trasa bardzo nam się podobała. Choć pozostał mały niedosyt wynikający z braku widoczności w pewnych momentach i nie weszliśmy na Banikov, to i tak widzieliśmy piękne krajobrazy.

Słowackie Tatry Zachodnie mają wiele do zaoferowania i wrócimy tu z pewnością. Poniżej możecie zobaczyć jak przebiegała nasza trasa (nie udało mi się dołączyć wejścia na Pachoł, ale widać go na mapie )

Nasza trasa w Słowackich Tatrach Zachodnich 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *