Spacer po Paryżu.

Spacer po Paryżu to było nasze marzenie odkąd zobaczyliśmy film „O północy w Paryżu”. Tak narodził się pomysł na majówkę w roku 2013.

Mając niewiele czasu do dyspozycji tym razem nie mogliśmy pojechać z namiotem czy przyczepką i nie zatrzymaliśmy się też na kempingu – jak lubimy najbardziej, ale w  hotelu- z którego łatwo było wyruszać na zwiedzanie stolicy  Francji.

Podróże na własną rękę mają niezaprzeczalny urok właśnie w tym, że wędrujesz tam gdzie chcesz. Nasze wędrówki po Paryżu wspominamy dziś z rozrzewnieniem właśnie dlatego, że mogliśmy spacerować niespiesznie tam, gdzie nas nogi i oczy poniosły. Gdy padał deszcz jeździliśmy sobie środkami komunikacji miejskiej i oglądaliśmy Paryż z autobusu, gdy wychodziło słoneczko kierowaliśmy swoje kroki ku następnemu miejscu które chcieliśmy zobaczyć.

Paryż Majówka 2013

Spacerem po Paryżu 9Spacer po Paryżu 1

W ten sposób zobaczyliśmy Luwr, wieżę Eiffla, bazylikę Sacre-Coeur, katedrę Notre Dame, Pantheon, Ogród Luksemburski a także wiele innych uroczych miejsc.

Na początek Tour Eiffel. (wieża Eiffla). Ten wznoszący się na wysokość 324 metrów symbol Paryża zrobił na nas ogromne wrażenie. Zbudowana w 1889 roku na wystawę światową wieża odwiedzana jest przez miliony turystów. Do kasy ciągną się ogromne kolejki. Sama budowla to prawdziwie koronkowa robota, zaś widoki z góry na Paryż – fantastyczne.

Spacer po Paryżu Wieża Eiffla 1Spacerem po Paryżu wieża EifflaSpacer po Paryżu wieża Eiffla 2Spacer po Paryżu WieżaSpacer po Paryżu 12Spacer po Paryżu 13Spacer po Paryżu 14Spacer po Paryżu 15

Znajdująca się w centrum Paryża Katedra Notre Dame ma 130 m długości, 35 m wysokości i ok 50 m szerokości. podobno może pomieścić 6500 osób.

Spacerem po Paryżu 5

W miejscu w którym stoi, ludzie modlą się od 2000 lat… Wcześniej stały tu inne świątynie. Budowę obecnej katedry rozpoczęto w 1163 roku.

Spacerem po ParyżuSpacer po Paryżu 5

Poniżej – nasze spacery wzdłuż Sekwany.

Spacer po Paryżu 16Spacer po Paryżu 4

Również Luwr znajduje się w sercu Paryża. Budowę rozpoczęto w 1190 roku. Początkowo pałac królewski, obecnie pełni rolę muzeum – jednego z najbardziej znanych na świecie. Podczas naszej wizyty muzeum nie było czynne. Kiedyś tu jeszcze wrócimy.

Spacer po Paryżu Luwr 1Spacer po Paryżu Luwr 1Spacer po Paryżu

Dzielnica Montmartre. podobała nam się ogromnie :) Tu czas jakby się zatrzymał. Czuliśmy się tu niczym bohaterowie filmu „O północy w Paryżu”. Tym bardziej, że padał deszcz, a  podobno Paryż „najpiękniejszy  jest w deszczu” :)

Poniżej zdjęcia z tej słynnej wzniesionej na wzgórzu dzielnicy Paryża. Spacer charakterystycznymi schodami, znajdująca się na szczycie Bazylika du Sacre Coeur (bazylika Serca Jezusowego) – ukończona w 1914 roku, widok na Paryż sprzed bazyliki, następnie lampka wina w jednej z klimatycznych tawern – to nasze wspomnienia z tego miejsca.

Spacerem po Paryżu 10Spacer po Paryżu 15Spacerem po Paryżu 8Spacerem po Paryżu 7Spacer po Paryżu 2Spacer po Paryżu 3Spacerem po Paryżu 6

Poniżej inny fragment Paryża. Dzielnica łacińska, w której znajduje się Panteon oraz kościół Sant Etienne du Mont z prochami patronki Paryża  św. Genowefy.

Spacer po Paryżu 9Spacerem po Paryżu 2

W niedalekiej odległości znajduje się też sławny Uniwersytet francuski – Sorbona. Ze wzruszeniem zobaczyliśmy też polski akcent w tym miejscu.

Spacerem po Paryżu 1Spacer po Paryżu 8

Spacer po Paryżu bez ogrodów i zieleni – dla nas  niemożliwe :)

Poniżej – Ogród Luksemburski – wytchnienie wśród kwiatów i zieleni.

Spacerem po Paryżu Ogród LuksemburskiSpacerem po Paryżu 4Spacerem po Paryzu Ogród LuksemburskiSpacerem po Paryżu 3

Bardzo spodobało nam się miejsce poniżej – maleńka kawiarnia i jej kolorowy właściciel :).

Spacer po Paryżu 7

Podczas naszego pobytu w Paryżu nie mogło zabraknąć wizyty w słynnym  Kabarecie Moulin Rouge (Czerwony Młyn). Widowisko świetne kolejki przed spektaklem całkiem zrozumiałe :)

Spacer po Paryżu 10IMG_0542

Jak zapamiętamy Paryż? Jako zielony, wiosenny, mokry od deszczu, piękny i romantyczny. Jednocześnie pełen kontrastów. To tu zobaczyliśmy rozkładającego swe legowisko na noc na chodniku bezdomnego, tu zobaczyliśmy mnóstwo niepracujących, stojących bezczynnie na ulicy ludzi o smagłej cerze. W rozmowie z Polakiem – pracującym jako szewc w Paryżu – na stałe tu mieszkającym – dowiedzieliśmy się, że Paryż nie jest już takim miejscem, jakim był kiedyś. Jest tu dużo bardziej „niespokojnie” i niebezpiecznie, zdarzają się częste rozboje, liczne kradzieże. mamy nadzieję, że zjawisko nie będzie narastało, bowiem chętnie wrócilibyśmy jeszcze do tego pięknego miasta, aby odkryć jego uroki i odbyć niejeden niespieszny spacer po Paryżu…

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *