Store Mosse

Park Narodowy  Store Mosse znajduje się w połowie drogi między Gnosjö i Värnamo w Szwecji. Z Ystad to ok. 240 km. z Kalskrony  – ok. 190 km.  Store Mosse- „Wielke Bagna” -to największy obszar bagienny na południe od Laponii.

Odwiedziliśmy Store Mosse w lipcu 2018 roku w czasie podróży powrotnej z Norwegii do Polski. Nie dysponując dużym zapasem wolnego czasu, postanowiliśmy zajrzeć tu choć na chwilę.

Store Mosse wjazd

Zatrzymuje się tu sporo przyczep i kamperów, gdyż na terenie Parku Narodowego przygotowano wiele miejsc postojowych.

Store Mosse parking

Po zostawieniu naszego kampera na parkingu, idziemy się rozejrzeć.

Store Mosse 1

Store Mosse 11

Dochodzimy do ważnego miejsca w StoreMosse – Naturum.

Store Mosse 4

 Centrum Naturum jest źródłem inspiracji i miejscem spotkań dla wszystkich miłośników przyrody. Sporo tu ciekawych wszelakich okazów zwierząt i roślin, wiele książek i publikacji. Centrum dla zwiedzających Naturum bezpłatnie udostępnia przewodniki w brajlu i audio. Naturum może być też punktem wyjścia do spaceru po jeziorze Kävsjön. Tuż obok Naturum znajduje się Transtigen, 200-metrowa ścieżka z mini wieżą do obserwacji ptaków dla dzieci i tablice informacyjne na krótsze wycieczki.

Store Mosse NaturumStore Mosse 8Store Mosse 9Store Mosse 7

Można też obserwować tutejszą faunę. Jednak przez szkło to nie to samo co na świeżym powietrzu, więc ruszamy dalej.

Store Mosse 6

Tam, gdzie tereny są podmokłe, przeprowadzono drewniane kładki.

Store Mosse 12Store Mosse (3)

Takiego skrzypu jak w Store Mosse nie widzieliśmy nigdy wcześniej :)

Store Mosse 13

Store Mosse 14

Przyjeżdżając do Store Mosse znajdziecie tu ścieżki i drogi odpowiednie dla każdego. Zdecydowanie warto tu przyjechać z dziećmi aby miały kontakt z naturą, mogły poobserwować zwierzęta, niektóre z wyznaczonych dróg  i ścieżek przejezdnych jest  również dla wózków.

Store Mosse 2Store Mosse

Store MosseStore Mosse 10Store Mosse (4)Spacer po tym zielonym terenie należy do przyjemności. Na terenie Parku Narodowego Store Mosse przygotowano wiele punktów ułatwiających obserwowanie natury. Do jednego z nich właśnie podchodzimy.

Store Mosse 15DSCN1187Store Mosse 16Store Mosse Park Narodowy w Szwecji

Obserwacje można prowadzić zarówno przez szybę jak i na zewnątrz. W razie niepogody można się schronić po dachem. Wewnątrz znajduje się dodatkowa atrakcja: tablica ze zdjęciami i nazwami ptaków, obok można odtworzyć dźwięki i odgłosy wydawane przez ptaki – bawiliśmy się doskonale :)

Store Mosse 17

Posłuchajcie odgłosów żurawi :)

.

„> Odgłosy żurawi

Po chwili – jak na zawołanie- na zewnątrz – zauważyliśmy parę żurawi :) Store Mosse 21Store Mosse 20Store Mosse 23

Podobno popularną  letnią aktywnością w Store Mosse są spacery na rakietach śnieżnych po mokradłach.  Nie próbowaliśmy, ale to może być fajny pomysł.

Park Narodowy Store Mosse to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Zabrakło nam czasu na spacer dookoła jeziora Kävsjön i niespieszne wielogodzinne zanurzenie się w otaczająca przyrodę. Gdy będzie okazja – z przyjemnością wrócimy.

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *