Tatry Zachodnie – Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to symbol Tatr Zachodnich. Ponoć najpiękniej prezentują się jesienią. Ja obejrzę je na początku sierpnia i jestem ich bardzo ciekawa :)

Dzisiejsza trasa powiedzie nas przez fragment Doliny Kościeliskiej, przez przez Czerwone Wierchy do Kasprowego Wierchu.   Przejdziemy razem przez cztery szczyty sięgające powyżej 2000 m n.p.m.  Ciemniak 2096 m n.p.m. – Krzesanica – 2122m n.p.m. – Małołączniak –  2096 m n.p.m  – Kopa Kondracka- 2005 m n.p.m. – kończymy na Kasprowym Wierchu 1987m n.p.m.

Jest  8 sierpień 2017, godzina 9.00 rano i zapowiada się bardzo ładny i słoneczny dzień.  Startujemy w Dolinie Kościeliskiej.

szlak Czerwone Wierchy

Kupuję bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i rozpoczynam dzisiejszą przygodę :)  Początkowo ruszam szlakiem zielonym biegnącym przez Dolinę Kościeliską, następnie skręcam za czerwonymi i czarnymi znakami w lewo, przechodzę przez mostek i w prawo już czerwonym szlakiem zaczynam się wspinać na pierwszy z Czerwonych  Wierchów- Ciemniak.

Szlak Czerwone Wierchy 1

Czerwone Wierchy

Czerwoene Wierchy

Szlak na Czerwone Wierchy pocz.

Czerwone Wierchy 1

szlak na Ciemniak .

Spotykam na szlaku ludzi, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w Tatrach Wysokich, gdzie byłam wczoraj. Droga pnie się do góry i robi się naprawdę gorąco. Nie mam czapki ani  na głowę i to jest błąd. Na szczęście po jakimś czasie docieram do niewielkiego strumyczka, w którym moczę znaleziona na dnie plecaka chustkę i przykładając sobie taka mokrą na głowę i tył szyi mogę iść dalej. Tymczasem widoki coraz lepsze. Po lewej stronie mam Giewont. Czas na jakieś pamiątkowe zdjęcie. Nie ma z tym problemu choć wędruję sama, zawsze znajdzie się jakaś pomocna osoba :)

Czerwoen Wierchy 2

Dochodzę do Chudej Przełączki, gdzie krzyżują się szlaki. Od Doliny Kościeliskiej niedaleko od Schroniska Ornak można tu przywędrować za znakami zielonymi.

Czerwoene Wierchy 3

Teraz jeszcze podejście do  pierwszego dwutysięcznika. Widoki coraz ciekawsze.

Chuda Przełączka

Szlak na Ciemniak

Czerwonym szlakiem ciągle w górę! Zaczyna tu mocniej wiać. Wcześniej było bardzo gorąco, teraz zimny wiatr. Dobrze, że szczyt już niedaleko- przebieram się w zacisznym miejscu w suchą koszulkę i odpoczywam podziwiając widoki. Inni tez odpoczywają. Nic dziwnego Podejście było dość męczące.

Rozglądam za jakimś oznaczeniem, że jestem na Ciemniaku – niestety nic takiego nie znajduję.

Małołaczniak Czerwone Wierchy

Ciemniak

Ciemniak 1

Teraz idę dalej na Krzesanicę.

Ciemniak - szlak na Krzesanicę

Krzesanica 1

Oto i ona

Krzesanica

Krzesanica 2122 m n.p.m.

Czerwone Wierchy 2

Całkiem niedaleko jest następny z Czerwonych Wierchów – Małołączniak. Można się na niego dostać z dołu idąc szlakiem niebieskim przez Przysłup Miętusi. Na mapie ta trasa wygląda na dość wymagającą. Kiedyś nią pójdę. Na razie robię zdjęcia i wędruję górą. Łatwizna :)

Czerwone Wierchy 3

Czerwone Wierchy 4

Małołączniak

Będąc na Małołączniaku można podziwiać przepiękne widoki – między innymi na leżący poniżej  Giewont.

Małołączniak widok na Giewont 2

Małołaczniak widok na Tatry Zachodnie i Wysokie

Widok z Małołączniaka 2096 m.n.p.m. na Kopę Kondracką 2005 m. n.p.m i Tatry Wysokie.

Małołaczniak i ja

Następnym i ostatnim z Czerwonych Wierchów jest Kopa Kondracka.

Małółaczniak - zejście do Kopy Kondrackiej

Na Kopę Kondracką z Małołączniaka

Szlak na Małołączniak

Kopa Kondracka

Większość turystów schodzi stąd żółtym szlakiem w dół,  inni idą do Przełęczy pod Kopą Kondracką i tam zielonym szlakiem schodzą do Schroniska na Hali Kondratowej, dalej szlak niebieski wiedzie do Kuźnic.

Kopa Kondracka - widok na Tatry

Widok z Kopy Kondrackiej na Przełęcz Kondracką i Tatry Wysokie.

Zejście z Kopy Kondrackiej

Widok z Czerwonych Wierchów

Czerwone Wierchy 5

Czerwone Wierchy - zejście do Hali Kondratowej

Idę dalej – za czerwonymi znakami – teraz momentami jestem zupełnie sama. Od czasu do czasu widać osoby , przemierzające ten sam szlak – Do Kasprowego Wierchu. Jest oddech, przestrzeń, jest piękna pogoda i cudowne Tatry. Widoki takie, że co chwilę zatrzymuję się aby zrobić kilka zdjęć. Szlak początkowo łatwy, jest w rzeczywistości piękny i urozmaicony.

Czerwone Wierchy 6

Czerwone Wierchy 7

Czerwone Wierchy 15

Czerwone Wierchy 14

Czerwone Wierchy - Kasprowy Wierch 4

Czerwone Wierchy 14

Czerwone Wierchy 17

Czerwone Wierchy 12

Czerwone Wierchy 16

Czerwone Wierchy Kasprowy Wierch

Czerwone Wierchy8

Czerwone Wierchy - Kasprowy Wierch 1

Czerwone Wierchy - Kasprowy Wierch5

Czerwone Wierchy - kasprowy Wierch 3

Dzieci na szlaku to zawsze miły widok :)

Czerwone Wierchy 9

Czas na ostatnią chwilkę kontemplacji piękna otaczającego mnie krajobrazu. Kładę się na trawie i podziwiam… Po chwili niedaleko ode mnie siadają dwie osoby, potem za jakiś czas następne :)

Czerwone Wierchy ..

Czerwone Wierchy 8.

Czerwone Wierchy ...

Posłuchałam wiatru, czas iść dalej :)

Kasprowy Wierch już blisko. Zostało ostatnie niewielkie podejście. Jeszcze zaglądam za siebie na Czerwone Wierchy. Są niesamowite! Bardzo mi się ten szlak podoba!

Czerwone Wierchy 10

Czerwone Wierchy 10.

Czerwone Wierchy 11

Teraz ostatnie podejście i już jestem na Kasprowym Wierchu. Sympatyczni ludzie robią mi pamiątkowe zdjęcie ze Świnica w tle.

Kasprowy Wierch.

Widoki z Kasprowego Wierchu.

Widok z Kasprowego Wierchu

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch - widok

Czekam na kolejkę, aby zjechać w dół. Jest już ok. 17.00.

Kasprowy Wierch 1

Na dole od razu mam bus do Zakopanego a potem przesiadka do Zębu, gdzie zatrzymałam się na nocleg. Mimo, że przebyta trasa w górach to ok. 13 km, to czuję ją nieco w nogach. Jestem szczęśliwa, że wybrałam się na tę wędrówkę. Podobało mi się niesamowicie! A Wam?  :) Zobaczcie jeszcze całą  trasę naszej wędrówki na mapie

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *