Wenecja stolica regionu Veneto -jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania dla odpoczywających w północnych Włoszech. Łatwo dostępna – poprzez częste przeprawy promowe z Punta Sabbioni jest niezwykle malowniczym miejscem, do którego warto wrócić, aby zobaczyć nowe, mniej znane oblicze. Promy przybywające do Wenecji z Punta Sabbioni docierają w pobliże Placu Świętego Marka, tak więc nawet bez przewodnika można zobaczyć sporo poruszając się na własnych nogach.
Tak wyglądał słynny Most Westchnień podczas remontu w 2010 roku
Most Westchnień ( Ponte dei Sospiri) kojarzył mi się romantycznie. Wyobrażałam sobie kochanków wzdychających do siebie itp. Tu jednak ostatnie westchnienia wolności wydawali więźniowie przeprowadzani z pobliskiego sądu znajdującego się w Pałacu Dożów do więzienia.
Obok słynnego mostu przechodzimy do Pałacu Dożów i Placu Świętego Marka.
Przelotny deszcz nie jest w stanie wystraszyć turystów, którzy przyjeżdżają do Wenecji z całego świata.
Przed Bazyliką Świętego Marka zawsze tłumy chętnych do zwiedzenia jej wnętrza.
Mierząca 96 m Dzwonnica jest rekonstrukcją powstałej w XV wieku budowli. Zwieńcza ją pozłacana figura anioła, która porusza się na wietrze. To właśnie na tej dzwonnicy Galileusz podobno w 1609 roku.prezentował doży zasadę działania lunety :)
Wieżę zegarową Torre dell’ Orologio wieńczą figurki 2 Maurów, którzy wybijają godziny, uderzając w dzwon. Poniżej widzimy lwa św. Marka na gwiaździstym tle.
Widok na plac Świętego Marka z dzwonnicy Bazyliki
Widok na Wenecję i Pałac Dożów.
Dawniej na szczyt dzwonnicy nie wpuszczono by cudzoziemców, gdyż obawiano się w Wenecji szpiegów, którzy mogliby w ten sposób poznać strategiczne punkty miasta.
Widok na Pałac Dożów i Plac Świętego Marka.
Dodaj komentarz