Wycieczka po Ziemi Kłodzkiej. Cz.1

Coraz popularniejsza wśród turystów znajdująca się w południowo zachodniej części Polski Kotlina Kłodzka ma odwiedzającym wiele do zaoferowania.

Naszą wycieczkę zaczynamy od odwiedzenia największego w Górach Sowich podziemnego kompleksu III Rzeszy  „Włodarz” , wchodzącego w skład projektu „Riese”.

Zaopatrujemy się w kaski i wchodzimy do sztolni nr 4.Wewnątrz jest zimno i mokro. Temperatura 0k. 6- 7 stopni. Warto mieć cieplejsze ubranie i nieprzemakalne buty. Wędrujemy podziemnymi chodnikami, oglądamy film na temat obiektu Riese, potem znów spacerujemy i przeprawiamy się łodzią aby wejść na drugi poziom podziemnych sztolni.

This slideshow requires JavaScript.

Jesteśmy ciekawi czemu naprawdę miały służyć podziemne sztolnie, co miano tu przechowywać i przede wszystkim gdzie jest reszta podziemi bo wszystko wskazuje na to, że to co znamy, to nie wszystko co powstało.

Więcej informacji na temat obiektu Włodarz znajdziecie TUTAJ

Następny etap naszej wycieczki znajduje się również pod ziemią. Jedziemy do Złotego Stoku, aby zajrzeć do dawnej kopalni złota.

This slideshow requires JavaScript.

Cennik i opis atrakcji znajdziecie TUTAJ :)

Tu również temperatura w podziemiach jest stała i nie przekracza raczej 7 stopni. Atrakcje można sobie tutaj zaplanować w zależności od potrzeb są trasy podstawowe i bardziej urozmaicone. My wybraliśmy trasę podstawową, przespacerowaliśmy się podziemnymi chodnikami, następnie zjechaliśmy na metalowej zjeżdżalni do korytarza w którym zgromadzono wiele ciekawych i inspirujących tablic z czasów PRL. Niektóre były dość zaskakujące :)

img_2191

Po wyjściu na powierzchnię przeszliśmy do następnej atrakcji w kopalni złota, aby zobaczyć podziemny 10 metrowy wodospad. W tym celu po spacerze na powierzchni trzeba było znów zejść wgłąb kopalnianych korytarzy. Na koniec przejechaliśmy się jeszcze kolejką.  Bardzo nam się podobało. Widać, że inwencji na nowe atrakcje tu nie brakuje :) Na zewnątrz kopalni można jeszcze poczuć „gorączkę złota” podczas płukania złota.

This slideshow requires JavaScript.

Kłodzko – główne miasto Kotliny Kłodzkiej słynie z górującej nad miastem twierdzy oraz gotyckiego mostu św. Jana, który nieco przypomina słynny most Karola w Pradze, ale jest sporo mniejszy.

Nieopodal mostu na jednej z kamieniczek widnieje płaskorzeźba przedstawiająca wilka. Pewien jasnowidz z okolic Kłodzka kiedyś przepowiedział, że …”gdy spotkają się trzy siódemki, to wilk z Kłodzka napije się wody” 7 lipca 2007 roku przepowiednia się niestety spełniła, gdy podczas tragicznej powodzi jaka nawiedziła Kłodzko woda podobno dochodziła do wilka na kamieniczce (wysokość niemal 3 m)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rezerwat Błędne Skały to piękny skalny labirynt i pomysł na ciekawą rodzinną wycieczkę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

This slideshow requires JavaScript.

W Dusznikach Zdroju w zabytkowym młynie znajdziecie Muzeum Papiernictwa.Warto zobaczyć, jak powstaje tradycyjny papier czerpany.

Nieopodal Stronia Śląskiego w Kletnie znajduje się  niezwykła atrakcja turystyczna – Jaskinia Niedźwiedzia. Opisałam ją w osobnym poście.

Tuż za czeską granicą w resorcie Dolni Morava warto odbyć spacer „Ścieżką w chmurach” ->  zapraszam do wpisu

Tu  nasza wycieczka się kończy, ale to nie koniec atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej. Warto tu przyjechać, aby odkryć pozostałe :)

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *