Wysoki Kamień

Szlak na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m. ) w Górach Izerskich polecamy Waszej uwadze z kilku powodów. To łatwo dostępny, krótki i niewymagający szlak ze wspaniałymi walorami widokowymi. Można się tu dostać od strony Szklarskiej Poręby Górnej, można też przyjechać od przeciwnej strony – ze Świeradowa Zdroju. Przyjechaliśmy tu w lutym 2018, więc towarzyszyć nam będą zimowe krajobrazy.

Wyruszamy na Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci, gdzie na parkingu zostawiamy samochód. Dalej ruszamy za drogowskazem lekko pod górę, na chwilę oglądamy widoki ponad Zakrętem  Śmierci, potem  żółtym szlakiem wydeptaną w śniegu wąską ścieżką.

Wysoki Kamień szlak żółty 1Zakręt śmierci - Wysoki Kamień 1Zakręt śmierci - Wysoki Kamień 3Zakręt śmierci - Wysoki Kamień 2Szlak na wysoki kamień

Schodzenie z wydeptanej dróżki nawet o jeden krok- grozi zapadnięciem się po kolano a czasem aż po biodro w śnieg. Sprawdziliśmy :)

Towarzyszą nam coraz ciekawsze widoki, które na razie przesłonięte są przez drzewa.

Wysoki Kamień 25

W końcu naszym oczom ukazuje się cel naszej wędrówki. Widzimy już kamienną wieżę i schronisko.

Wysoki Kamień 02

Wysoki kamień 4

Podchodzimy nieco pod górę i wreszcie mamy  super  widoki na Karkonosze. Piękne miejsce! Na takim tle robimy sobie zdjęcie.

Wysoki Kamień 01

Następnie podchodzimy pod górę do schroniska i kamiennej wieży.

Wysoki kamieńWysoki Kamień 9Wysoki Kamień 11Wysoki Kamień 12

Fantastyczne miejsce z jeszcze lepszymi widokami ! Dziś pogoda dopisała i widoczność też jest wspaniała. Możemy zobaczyć nie tylko Szrenicę, Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak, ale i odległą Śnieżkę.

Wysoki Kamień wieża i widokWysoki Kamień 23

Z drugiej strony możemy zauważyć zamek Chojnik i Rudawy Janowickie. Rewelacja :)

Wysoki Kamień 21Wysoki Kamień - widok 3

Dowiadujemy się od innych turystów, że zarówno schronisko jak i działka na której stoi Wysoki Kamień jest w rękach prywatnych. Obecni właściciele poświęcili się zupełnie temu miejscu. Kamienna wieża, która powstaje z ich inicjatywy i z ich środków, będzie pełnić funkcję widokową. Nie możemy się doczekać jej ukończenia.

Wysoki Kamień 20Wysoki Kamień - wieżaSchronisko Wysoki KamieńWysoki Kamień schronisko 1

Idziemy do schroniska na herbatę i szarlotkę, kupujemy też pamiątkowy magnes. Podoba nam się w środku. Dzięki starym pocztówkom i fotografiom możemy poznać historię tego miejsca.

Wysoki Kamień 13

Wysoki Kamień historia

Uwagę przykuwa duży, wspaniały piec kaflowy, przy którym przyjemnie ogrzać plecy i nieco wysuszyć mokrą odzież :) Nie tylko my wpadliśmy na ten pomysł :)

Wysoki Kamień 17

Wspaniałe widoki z okien schroniska wysoki Kamień.

Wysoki Kamień 19Wysoki Kamień 15

Z przyjemnością przyglądamy się też dwóm młodym rodzinom z maleńkimi dziećmi, które tatusiowie i mamy przynieśli w nosidłach. Jesteśmy pod wrażeniem.

Trasa na Wysoki Kamień jest na tyle łatwa, że można ją polecić rodzinom z dziećmi. Na trasie widzieliśmy kilkoro.

Wysoki Kamień 7Szlak na wysoki Kamień 1

Przyjemnie rozgrzani możemy myśleć o powrocie – tą samą drogą. Dziś na nieco śliskim śniegu przydały się raczki na buty. Wracamy na parking po drodze mijając następnych amatorów tej pięknej, niedługiej wędrówki.

Z pewnością kiedyś wrócimy na Wysoki Kamień, aby zobaczyć te miejsca o innej porze roku.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *