Chamonix Mount Blanc

Chamonix Mount Blanc to francuskie miasto leżące u podnóża Mount Blanc. Jest ono otoczone górami i to dla nich wszyscy tu przyjeżdżają. Na ulicach można spotkać wielobarwny, międzynarodowy, kolorowy tłum w tym wiele osób z plecakami. Biała góra przyciąga wspinaczy i turystów. My odwiedziliśmy Chamonix latem 2022 roku.

Położenie Chamonix robi niesamowite wrażenie. Samo przejście uliczkami należy do przyjemności.

W ciągu dnia na ulicach dominują ludzie z plecakami. Wieczorem gdy zapełniają się kawiarnie, a uliczki ociepla kolor latarń i zachodzące słońce jest pięknie i klimatycznie, zaś ulice i place są w posiadaniu spacerowiczów.

Przez Chamonix przepływa rzeka Arve. Jej mocny nurt i wysoki stan mogliśmy obserwować podczas spacerów.

Szczególnego uroku nabiera Chamonix wieczorem, gdy kawiarnie zapełniane są przez gości, a uliczki spacerowiczami. Spacerując po miasteczku napotkacie pomniki pierwszych zdobywców Mount Blanc. Biała Góra została zdobyta 8 sierpnia 1786 roku. Dokonał tego Michel Paccard i Jacques Balmat. Z kolei pomysłodawca i poszukiwacz pirewszej drogi na Mount Blanc Horace-Bénédict de Saussure był na szczycie jako drugi, niemal rok po pierwszych zdobywcach. Jego pomnik też znajdziemy podczas spaceru po Chamonix.

Dla ludzi kochających góry i lubiących górskie szlaki znajdują się tu fantastyczne możliwości.

Atrakcje w okolicy Chamonix Mount Blanc.

Wśród atrakcji wymienić należy wjazd kolejką na Aquille du Midi na wysokość 3842 m.n.p.m

https://www.campingowo.com.pl/aiquille-du-midi/

Warto również przejechać się pociągiem z Chamonix do Montenvers Mer de Glace by zejść do lodowca i odwiedzić lodową jaskinię.

Jeśli macie ochotę na ciekawy i niezbyt trudny trekking w okolicy, wystarczy przejechać do Les Praz de Chamonix. Można wjechać kolejką la Flegere na wysokość 1877 m.n.p.m. Stąd do jeziora Lac Blanc wiedzie piękna trasa, na pokonanie której potrzeba ok 2 godzin w jedną stronę. Wycieczkę można nieco przedłużyć by dotrzeć do następnego jeziora Lac de Cheserys. Zobacz trasę na mapie poniżej. https://pl.mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&rc=9P3opx2YaagqCmsbgvo6xe6I1Fb&rs=osm&rs=coor&rs=osm&rs=osm&ri=94962350&ri=&ri=1083267440&ri=94962350&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D&x=6.9025965&y=45.9777351&z=14

Podsumowując Chamonix Mount Blanc to bardzo ciekawe miasteczko, które zdecydowanie warto odwiedzić. Różnorodność szlaków w okolicy pozwoli cieszyć się górami i pięknymi widokami zarówno zupełnym amatorom jak i zawodowym wspinaczom.

W okolicy znajdziecie mnóstwo miejsc noclegowych w hotelach o różnym standardzie. W pobliżu miasta znajdują się również kilka campingów. Poniżej znajdziecie linki do niektórych z nich.

  1. https://www.lesarolles.com/
  2. https://chamonix-camping.com/
  3. https://www.campinglescimesmontblanc.com/en/camping-les-cimes-chamonix/
  4. http://www.les2glaciers.com/
  5. https://www.campinggrandchamp.fr/fr/accueil/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *