Venjesdalen znajduje się między Isfjorden a Åndalsnes w Norwegii.
Warto tu przyjechać z kilku powodów. Polecam Venjesdalen szczególnie osobom lubiącym górskie wędrówki o różnym stopniu trudności – tutaj – każdy znajdzie coś dla siebie. Szlaki, szlaki, szlaki … możliwość różnorodnych wycieczek górskich jest tu imponująca.
Zobaczcie ile jest propozycji różnych tras: Górskie Wycieczki w Venjesdalen
Jak tu dojechać?
Jeśli jedziecie od Åndalsnes, kierujcie się na Isfjorden drogą 64, następnie w 176 i 177. Droga do Venjesdalen (Vengedalen) jest płatna 75 koron dla samochodu osobowego.
Dolina Venjesdalen odwiedzana jest przede wszystkim przez turystów udających się na górski szlak Romsdalseggen. Początek trasy jest właśnie tutaj, koniec w Åndalsnes, do przebycia ok. 10,5 km w bardzo urozmaiconym terenie w przepięknym górskim krajobrazie.
Ochotnicy do przejścia Romsdalsegen przyjeżdżają najczęściej autobusem z Åndalsnes do punktu startowego, który znajduje się przy parkingu w Venjesdalen. Po pokonaniu ok. 3 km pod górę, następuje podejście kamienistym szlakiem do głównej grani, którą dalej przebiega szlak, przejście przez Mjolvafjellet po czym zejście przez Nesakslę, następnie punkt widokowy Rampestreken do Åndalsnes.
Widoki są fantastyczne :)
Droga jest bardzo ciekawa, jednak oblodzona czy mokra i śliska – może być bardzo niebezpieczna. Szlak prowadzi przez Mjolvafjellet i schodzi do Åndalsnes.
Nasze przejście Romsdalseggen ze startem i metą w Venjesdalen opisywałam tutaj: Szlak na Romsdalseggen
Dolina Venjesdalen kryje w sobie wiele skarbów- atrakcyjnych widokowo – miejsc. Jednym z nich jest krótki szlak na Litlefjellet – dostępny dla nawet niezaawansowanego piechura- w tym i dla dzieci .
Jeśli pojedziecie kilka kilometrów w głąb doliny, zobaczycie parking i punkt startowy do wyjścia na ten szlak. To piękna, krótka wycieczka gwarantująca piękne widoki. Szlak nie jest trudny, na wszelki wypadek na krótkim odcinku ma zamontowaną pomoc w postaci łańcucha, z którego nie trzeba korzystać, gdy nie ma takiej potrzeby.
Poniżej widok na Romsdalhornet i Trollvegen.
W dole – w cieniu, gdyż jest jeszcze dość wcześnie – dolina rzeki Rauma – Romsdalen. Przebiega tamtędy droga 136 pomiędzy Dombas a Åndalsnes.
Naprzeciw mam wspaniałe widoki na Trollvegen i Trollrygen. Jestem tu wcześnie rano i mijam podczas mojej wędrówki śpiących w śpiworach – pod gołym niebem ludzi – staram się im nie przeszkadzać :)
Taki widok na Trollvegen mamy z wysokości 780 m.n.p.m na której znajduje się Litlefjellet.
To niezwykłe ściany wspinaczkowe- jedne z najdłuższych i trudniejszych w Europie, przyciągające wielu doskonałych wspinaczy. Mamy też kilka polskich dokonań w tym rejonie; to gdzieś tutaj w tej ścianie w filarze wschodnim nasza Wanda Rutkiewiecz w 1968 roku wraz z Haliną Krüger-Syrokomską dokonała pierwszego kobiecego wejścia na Trollryggen , w 1972 roku Andrzej Dworak, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski i Tadeusz Piotrowski pojawili się w Åndalsnes i pokonali jako pierwsi zimą Filar Trollryggen, 1974 rok – Tadeusz Piotrowski, Wojtkek Kurtyka, Ryszard Kowalewski i Marek Kęsicki – I zimowe przejście północnej ściany Trollveggen (Ściana Trolli) co uznaje się wówczas w Europie za najwybitniejsze osiągnięcie zimowe 1974 roku.
Po zejściu z Litlefjellet możecie udać się dalej w głąb Venjesdalen. Znajdziecie tu krótki szlak prowadzący do jeziorka Hornvatnet i kamienno- drewnianego schronu – Hornvatnhytty, lub – dłuższy do jeziora Olaskarsvatnet. Możliwości wędrówek tu nie brakuje.
Jestem już blisko Hornvatnet i Hornvatnethytty – malutkiego schronu. To urokliwe miejsce, mające swój niepowtarzalny klimat.
Jestem tu wcześnie rano, więc w Venjesdalen brakuje nieco słońca, ale i tak jest pięknie. Zielona chatka wygląda trochę jak domek hobbita :)
Hornvatnhytta idealnie wkomponowana w górski krajobraz. To widok od tyłu schronu. Przechodząc obok, łatwo można przegapić :)
Widok z drugiej strony – tu świetnie widać, jak połączono naturalny kamień z drewnem.
Zaglądam do środka- są tu dwa niewielkie pomieszczenia, w drugim kominek, ławki, jest i okienko z którego – taki widok na Venjesdalen:
Oto pobliskie jeziorko Hornvatnet .
Dolina Venjesdalen – czyli widok w stronę Vinjesdalsvatnet i Blanebba 1320 m.n.p.m. – (obniżenie po lewej stronie – to Litlefjellet 780 m.n.p.m.)
Krótki filmik Venjesdalen – Hornvatnet
Nasza „miejscówka” w Venjesdalen. Po przejściu Romsdalseggen tutaj przyjechaliśmy na noc i stąd rano oglądałam miejsca, które Wam dziś pokazałam.
Dodaj komentarz