Norwegia 2018 – Venjesdalen

Venjesdalen znajduje się między Isfjorden a Åndalsnes w Norwegii.

Warto tu przyjechać z kilku powodów. Polecam Venjesdalen szczególnie osobom lubiącym górskie wędrówki o różnym stopniu trudności – tutaj – każdy znajdzie coś dla siebie.  Szlaki, szlaki, szlaki … możliwość różnorodnych wycieczek górskich jest tu imponująca.

Zobaczcie ile jest propozycji różnych tras:  Górskie Wycieczki w Venjesdalen

Jak tu dojechać?

IMG_8719

Jeśli jedziecie od Åndalsnes, kierujcie się na Isfjorden drogą 64, następnie w 176 i 177. Droga do Venjesdalen (Vengedalen) jest płatna 75 koron dla samochodu osobowego.

Dolina Venjesdalen odwiedzana jest przede wszystkim przez turystów udających się na górski szlak Romsdalseggen. Początek trasy jest właśnie tutaj, koniec w Åndalsnes, do przebycia ok. 10,5 km w bardzo urozmaiconym terenie w przepięknym górskim krajobrazie.

Ochotnicy do przejścia Romsdalsegen przyjeżdżają najczęściej autobusem z Åndalsnes do punktu startowego, który znajduje się przy parkingu w Venjesdalen. Po pokonaniu ok. 3 km pod górę, następuje podejście kamienistym szlakiem do głównej grani, którą dalej przebiega szlak, przejście przez Mjolvafjellet po czym zejście przez Nesakslę, następnie punkt widokowy Rampestreken do Åndalsnes.

Widoki są fantastyczne :)

Romsdalseggen 8.10

Romsdalseggen 8.3IMG_8516IMG_8561Romsdalseggen 9..

Droga jest bardzo ciekawa, jednak oblodzona czy mokra i śliska – może być bardzo niebezpieczna. Szlak prowadzi przez Mjolvafjellet i schodzi do Åndalsnes.

Nasze przejście Romsdalseggen ze startem i metą w Venjesdalen opisywałam tutaj: Szlak na Romsdalseggen

Dolina Venjesdalen kryje w sobie wiele skarbów- atrakcyjnych widokowo – miejsc. Jednym z nich jest  krótki szlak na Litlefjellet – dostępny dla nawet niezaawansowanego piechura- w tym i dla dzieci .

Litlefjellet mapa

Jeśli pojedziecie kilka kilometrów w głąb doliny, zobaczycie parking i punkt startowy do wyjścia na ten szlak. To piękna, krótka wycieczka gwarantująca piękne widoki. Szlak nie jest trudny, na wszelki wypadek na krótkim odcinku ma zamontowaną pomoc w postaci łańcucha, z którego nie trzeba korzystać, gdy nie ma takiej potrzeby.

IMG_8717IMG_8714IMG_8716

Poniżej widok na Romsdalhornet i Trollvegen.

DSCN9985DSCN9990IMG_8705

W dole – w cieniu, gdyż jest jeszcze dość wcześnie – dolina rzeki Rauma – Romsdalen. Przebiega tamtędy droga 136 pomiędzy Dombas a Åndalsnes.

IMG_8713

Naprzeciw mam wspaniałe widoki  na Trollvegen i Trollrygen. Jestem tu wcześnie rano i mijam podczas mojej wędrówki śpiących w śpiworach – pod gołym niebem ludzi – staram się im nie przeszkadzać :)

IMG_8693

Taki widok na Trollvegen mamy z wysokości 780 m.n.p.m na której znajduje się Litlefjellet.

Trollryggen

To niezwykłe ściany wspinaczkowe- jedne z najdłuższych i trudniejszych w Europie, przyciągające wielu doskonałych wspinaczy. Mamy też kilka polskich dokonań w tym rejonie; to gdzieś tutaj w tej ścianie w filarze wschodnim nasza Wanda Rutkiewiecz w 1968 roku wraz z Haliną Krüger-Syrokomską dokonała pierwszego kobiecego wejścia na Trollryggen ,  w 1972 roku Andrzej Dworak, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski i Tadeusz Piotrowski pojawili się w Åndalsnes i pokonali jako pierwsi zimą Filar Trollryggen, 1974 rok – Tadeusz Piotrowski, Wojtkek Kurtyka, Ryszard Kowalewski i Marek Kęsicki – I zimowe przejście północnej ściany Trollveggen (Ściana Trolli)  co uznaje się wówczas w Europie za najwybitniejsze osiągnięcie zimowe 1974 roku.

IMG_8701IMG_8711IMG_8696DSCN9993IMG_8710

Po zejściu z Litlefjellet możecie udać się dalej w głąb Venjesdalen.  Znajdziecie tu krótki szlak prowadzący do jeziorka Hornvatnet i kamienno- drewnianego schronu – Hornvatnhytty, lub – dłuższy do jeziora Olaskarsvatnet.  Możliwości wędrówek tu nie brakuje.

venjesdalen 1..

Jestem już blisko Hornvatnet i Hornvatnethytty – malutkiego schronu. To urokliwe miejsce, mające swój niepowtarzalny klimat.

DSCN9970

Jestem tu wcześnie rano, więc w Venjesdalen brakuje nieco słońca, ale i tak jest pięknie. Zielona chatka wygląda  trochę jak domek hobbita :)

Venjesdalen hornvatnet hytta

Hornvatnhytta idealnie wkomponowana w górski krajobraz. To widok od tyłu schronu. Przechodząc obok, łatwo można przegapić :)

VenjesdalenVenjesdalen hytta 1

Widok z drugiej strony – tu świetnie widać, jak połączono naturalny kamień z drewnem.

Venjesdalen 3Venjesdalen hornvatnet hytta 1-001

Zaglądam do środka- są tu dwa niewielkie pomieszczenia, w drugim kominek, ławki, jest i okienko z którego – taki widok na Venjesdalen:

venjesdalen 1Venjesdalen hornvatnhyttaVenjesdalen hornvatnhytta 1

Oto pobliskie jeziorko Hornvatnet .

HornvatnetVenjesdalen - Hornvatnet

Dolina Venjesdalen – czyli widok w stronę Vinjesdalsvatnet i Blanebba 1320 m.n.p.m. – (obniżenie po lewej stronie – to Litlefjellet 780 m.n.p.m.)

Venjesdalen 4

Krótki filmik Venjesdalen – Hornvatnet

Nasza „miejscówka” w Venjesdalen. Po przejściu Romsdalseggen tutaj przyjechaliśmy na noc i stąd rano oglądałam miejsca, które Wam dziś pokazałam.

DSCN9978

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *