Pokażę Wam dziś niewielki , ale niezmiernie malowniczy fragment Parku Krajobrazowego Doliny Bobru w okolicach Lwówka Śląskiego. Towarzyszyć nam będą wiosenne, majowe pejzaże tak charakterystyczne dla tej okolicy. Piękne lasy, pola, wzgórza, malownicze skały i oczywiście rzeka Bóbr.
Naszą wyprawę zaczynamy we Lwówku Śląskim nad rzeką Bóbr. Ten kamienny most ma już ponad 220 lat i pamięta zmagania Napoleona i jego wojsk z wojskami rosyjskimi. To za ich sprawą most był częściowo zniszczony i później odbudowywany.
Idąc wzdłuż rzeki, odkrywamy jej malownicze zakątki. Spacerując warto zachować uważność i pamiętać, że jesteśmy tu tylko gośćmi. Na tej trasie można natknąć się np. na zaskrońca zwyczajnego.
Idąc ścieżką wzdłuż rzeki dochodzimy do torów kolejowych. To nieczynna niestety linia kolejowa, która łączyła Lwówek Śląski z Jelenią Górą. Bardzo liczymy na modernizację i ponowne uruchomienie połączenia kolejowego – na razie spacerujemy wzdłuż torów korzystając z tego, że nic tędy nie jeździ…
Wędrujemy chwilę wzdłuż torów, potem schodzimy nad rzekę
Gdy rzeka oddala się od torów wchodzimy na chwilę teren, gdzie nie ma ścieżek. Przyroda jest tu niesamowita :)
Wracamy na tory i idziemy w stronę miejscowości Dębowy Gaj. Cały czas towarzyszy nam niesamowita zieleń i śpiew ptaków.
Po wyjściu z lasu wychodzimy na otwartą przestrzeń. Po obu stronach torów mamy teraz pola rzepaku.
Na torach zauważamy małą jaszczurkę zwinkę :)
Żółty szlak poprowadzi nas z Dębowego Gaju do Lwówka Śląskiego. Prócz szlaków, mamy tu do dyspozycji wiele urokliwych ścieżek.
Szwajcaria Lwówecka
Wspomniany wcześniej żółty szlak doprowadza do Szwajcarii Lwóweckiej, która jest miejscem spacerów mieszkańców i atrakcją turystyczną, jaką doceniają przejeżdżający przez Lwówek Śląski goście. Specjalnie z myślą o nich przygotowano u podnóży Szwajcarii Lwóweckiej parking i miejsce do odpoczynku.
Tak wyglądała Szwajcaria Lwówecka z dołu od parkingu 2 lata temu, gdy wycięto porastającą roślinność.
My podczas naszej wędrówki jesteśmy już na górze, ale od drugiej strony. Wędrując wśród zieleni docieramy do pierwszej grupy skał.
Jeszcze chwila spaceru i jesteśmy na samej górze. Lubię to miejsce i chętnie przyprowadzam tu znajomych, którzy przyjeżdżają do nas w odwiedziny.
Ze skał można zobaczyć okoliczną panoramę.
Zerkając w dół zobaczymy też parking i miejsca do odpoczynku przy drodze do Jeleniej Góry.
Schodząc w dół towarzyszą nam takie widoki.
Na zdjęciu powyżej fragment podejścia na Szwajcarię Lwówecką- jak widać wygodne buty mogą się przydać.
Taki kolor mają skały w promieniach zachodzącego słońca. Schodzimy jeszcze niżej. Znów się obracam, aby Wam pokazać pierwszy odcinek niedługiej trasy przebiegającej po kamiennych schodkach.
I jeszcze tablica informująca, że to teren Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Zobaczcie jakie malownicze krajobrazy charakterystyczne dla Pogórza Kaczawskiego zobaczyć można w okolicy wsi Dworek
Następna wieś w pobliżu Lwówka Śląskiego położona w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru to Sobota. W tej okolicy można cieszyć oko pięknymi krajobrazami.
W oddali widnieją Karkonosze z odznaczającą się Śnieżką.
Z Soboty można zobaczyć również Ostrzycę- najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego 501 m. n.p.m.
W Sobocie znajdują się zabytkowe ruiny Kościoła Piotra i Pawła z XIII wieku, później przebudowywanego.
Wszystkie odwiedzone miejsca są w zasięgu pieszych wędrówek z Lwówka Śląskiego, Dworka i Soboty.
Spływy po rzece Bóbr.
Ogromną atrakcją są oczywiście spływy po rzece Bóbr. Można wybrać opcję spływu pontonem lub kajakiem. Rzeka z poziomu kajaka pięknie się prezentuje a spływy cieszą się sporym powodzeniem. Jeśli szukacie łatwej i niedługiej trasy, polecamy start z Wlenia do Dębowego Gaju.
Podsumowanie.
Odwiedzane i polecane przez nas miejsca w okolicach Lwówka Śląskiego są pięknym i malowniczym fragmentem Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Warto je odwiedzić i skorzystać z walorów- turystyczno- krajoznawczych i przyrodniczych. Można je poznawać pieszo, rowerem i kajakiem .
Dodaj komentarz