Plaże Toskanii cz. 2.

Nasze drugie spotkanie z Toskanią to rok 2015. Podróżowaliśmy z przyczepką namiotową i część naszego urlopu przeznaczyliśmy na zwiedzanie, część na plażowanie. Tak więc możemy w ten sposób zobaczyć nowe dla nas plaże w Toskanii.  W poprzedniej podróży w 2013 roku odwiedziliśmy kilka plaż toskańskiego wybrzeża. Plaże Toskanii cz. 1.

Teraz, nasza baza wypadowa w Toskanii to zielony, camping Le Pianacce. Na terenie campingu jest basen, ale do morza kilka km. Bardzo jesteśmy ciekawi, jak wygląda morze i plaża w tej okolicy. Jedziemy więc do miejscowości Marina di Castagnietto Carducci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plaża jest piaszczysta, momentami przy brzegu żwirkowa. Duża część plaży to tzw „spiaggia libera” gdzie spokojnie można rozłożyć koc czy ręcznik czy też własny parasol bez dodatkowych opłat. Nie ma tu tłumów i można odpocząć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Spacerując wzdłuż plaży widzimy, że co jakiś czas jest ona zagospodarowana z rzędami parasoli i leżaków.  co jakiś czas napotykamy na prywatne płatne kąpieliska, które na wyposażeniu mają leżaki, parasole, łóżka kąpielowe , bary i niewielkie baseny.

IMG_4102

Na zdjęciach poniżej w przykładowym „bagno privato” za 2 łóżka do opalania i parasol + korzystanie z basenu przy plaży należało zapłacić 40 euro/dzień.  Miejsc nie było do 22 sierpnia. Wszystkie zostały zarezerwowane. (Pytaliśmy na początku sierpnia.)

IMG_4090Cóż, pozostaje kocyk lub ręcznik :)  Na szczęście w tej okolicy pozostało wiele wolnego miejsca na plaży dla wszystkich chętnych, którzy chcą odpocząć nad morzem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAIMG_4104

Następna plaża odwiedzona przez nas w Toskanii to ta w miejscowości Vada. Najpierw kierujemy się do niewielkiego Bolgheri. spacerujemy i zajadamy się pysznymi lodami, następnie przejeżdżamy przez zabytkową aleję cyprysów w Bolgheri.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do plaży w miejscowości Vada docieramy dość późno po południu. O tej porze nie ma już dużo ludzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Byliśmy tu  dwa lata temu i zachwycił nas wtedy kolor wody i piasku. Po spacerze od parkingu pomiędzy polami, naszym oczom ukazał się widok jak na Karaibach :) To był rok 2013 i na plaży w Vadzie byliśmy dość wcześnie.

plaża w Toskanii VADA I Versilia 009plaża w Toskanii VADA I Versilia 026

Drobny, jasny piasek, błękitna woda woda – wszystko malownicze, ale niestety, nie do końca naturalne. Atrakcyjne kolory ta okolica zawdzięcza zakładom chemicznym Rosigniano Solway. Amatorów tej plaży  jak widać nie brakuje.

Teraz niedługo będzie zachodzić słońce, więc kolory są zupełnie inne, ale też ładne, prawda?

IMG_3878

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spędzamy przyjemne popołudnie pływając, grając w siatkówkę a nawet ćwicząc jogę :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_3890IMG_3924

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bawimy się świetnie :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Następne plaże Toskanii zobaczymy już na wyspie Elba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plażę „le viste”  dobrze widać z zabytkowej części  Portoferraio z drogi wiodącej do Rezydencji Napoleona. Na następne plaże jedziemy  już autobusem. Bilet całodniowy na wszystkie autobusy po Elbie kosztuje nas 8,59 euro od osoby.  (rok 2015) Z Portoferraio docieramy  do plaży Aquaviva. Po wyjściu z autobusu idziemy wraz z ludźmi, w dół, czasem wąską i kamienistą drogą. Docieramy na miejsce. Plaża Aquaviva troszkę nas zaskakuje. Jest niewielka, dość mocno oblegana. Pogoda nam się zmienia, chmurzy się i nie zobaczymy dziś pięknych kolorów morza i plaż na Elbie na jakie trochę czekaliśmy. I tak jesteśmy pod wrażeniem i bardzo ciekawi co dalej? :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wąska, ale malownicza dróżka prowadzi do następnej plaży – i oto przed nami po chwili – Sansone.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tu również nie ma zbyt wiele miejsca, ale zostajemy, by zażyć kąpieli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tu znajdujemy odrobinę wolnego miejsca na swoje rzeczy i idziemy do morza.W tym miejscu warto mieć buty do pływania, lub chociaż klapki na przejście do wody, która jest wspaniała, czysta, cudownie przeźroczysta. Nurkowanie tutaj to prawdziwa przyjemność. Pogoda nam jednak nie dopisała i niedługo wraz z deszczem opuściliśmy tę część Elby i pojechaliśmy do Cavo. Tam jeszcze zaliczyliśmy burzę, zaś następnego dnia rano już byliśmy na następnej plaży :) To żwirkowa plaża w Cavo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po kilku godzinach pojawiło się tu więcej osób.

IMG_3789

 

IMG_3780

Mijamy „miejską” plażę w Cavo i po krótkim spacerze uliczką między domami docieramy do urokliwego miejsca o nazwie Cala delle Alghe.

Cala delle AlgheIMG_3747IMG_3749 IMG_3737

Jeszcze pamiątkowe zdjęcie i wracamy.

DSC03194

W drodze powrotnej do Cavo skręcamy na chwilkę w prawo w kierunku widocznego parkingu i punktu widokowego. Na lewo rozpościera się widok na plażę Frugoso.

IMG_3777

Po prawej stronie malutka wysepka to Isola dei Topi.

IMG_3776

W ten sposób kończymy naszą wycieczkę. Plaże Toskanii pokazały wiele oblicz. Wiemy, że warto podróżować z „otwartą głową” aby docenić inność odwiedzanych miejsc, a nie tylko porównywać do tego co się zna. Zdajemy sobie sprawę, że jest wiele miejsc, do których nie dotarliśmy. Nasze plażowanie odbywało się niejako – przy okazji naszej podróży po Toskanii, więc chętnie dowiemy się od Was o Waszych ulubionych miejscach nad morzem w Toskanii. Która plaża Wam się najbardziej podobała?

Komentarze

2 odpowiedzi na „Plaże Toskanii cz. 2.”

  1. Awatar continua a leggere

    Famosa per le sue chiare litoranee, l’Elba è importante pure, come luogo che ha avuto il condottiero Napoleone come carcerato.
    Attraccando con una imbarcazione a vela, si potranno vedere paesaggi marini e magnificenze
    di di rara bellezza, ed essere storditi dai dolci aromi dell’isola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *