Wędrówka na Śnieżkę może przebiegać różnymi szlakami. Wybieramy dziś szlak czarny. To jeden z najbardziej popularnych i najkrótszych szlaków wiodących na szczyt. Startujemy w Karpaczu z parkingu przy ul. Olimpijskiej, ponieważ blisko stąd do początku szlaku. Wchodzimy do Karkonoskiego Parku Narodowego, kupujemy bilet wstępu i ruszamy na szlak. Tuż obok kursuje kolej linowa na Kopę. My jednak wejdziemy pieszo. Tu na dole nie ma śniegu, ale wyżej w górach należy się go jeszcze spodziewać, Jest niedziela 17 marca 2024 i wędruję dziś z Niną. Początkowo nie spotykamy wielu osób na szlaku, co jednak zapewne zmieni się tam na górze.
Dochodzimy do pierwszego skrzyżowania szlaków. W lewo żółty szlak prowadzi do schroniska Strzecha Akademicka. Teraz jest on zamknięty. W lewo prowadzi dalej nasz szlak. Teraz jesteśmy wyżej i mamy tu coraz więcej śniegu. Dobrze, że wzięłyśmy ze sobą raczki na buty- teraz się przydadzą.
Następny etap to Kopa. Tu dochodzą na szlak turyści, którzy wjechali kolejka linową na górę. Widok na Śnieżkę coraz lepszy. Warunki pogodowe dobre, wędrujemy więc dalej. Dochodzimy do głównego szlaku biegnącego grzbietem Karkonoszy i skręcamy w lewo w kierunku Śnieżki.
Mijamy Dom Śląski i zaczynamy podejście. W sezonie zimowym tylko szlak którym idziemy jest dostępny. To czerwony szlak biegnący zakosami pod górę. Niestety mimo zakazu i zamknięcia szlaku niebieskiego ciągle zdarzają się osoby, które tam wchodzą, narażając się na niebezpieczeństwo.
Jakie? np. niekontrolowany zjazd po śniegu i lodzie kilkaset metrów w dół.
Śnieżka jest położona 1603 m.n.p.m, więc jest najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów zarazem. Podczas wejścia mamy już wiele wrażeń i pięknych widoków. Jednak na szczycie jest jeszcze lepiej :) Punktów widokowych jest tu kilka a krajobrazy wspaniałe.
Trasa powrotna- Śnieżka- Strzecha Akademicka -Karpacz.
Podczas zejścia ponownie doceniamy znaczenie raczków, dzięki którym nie ślizgamy się po śniegu. Co prawda śnieg występuje tu tylko na kilku odcinkach, ale zawsze łatwiej z dodatkowym wsparciem pod butami.
Kierujemy się teraz głównym grzbietem Karkonoszy. Prowadzi tędy główny szlak sudecki oznaczony kolorem czerwonym i nazwany na cześć Mieczysława Orłowicza. Przechodzimy niewielki odcinek tego szlaku, gdyż przy Spalonej Strażnicy odbijamy niebieskim szlakiem w stronę Schroniska Strzecha Akademicka. Niemal cały ten fragment jest jeszcze zaśnieżony, dzięki czemu mamy jeszcze prawdziwie zimowe krajobrazy. Od schroniska w dół do Karpacza prowadzi szlak żółty, którym sprawnie schodzimy, docierając do punktu startowego naszej wycieczki czyli parkingu.
Cała trasa zajęła nam 4 godziny mapę przejścia znajdziecie poniżej .
Inną zimową wersję przejścia przez Śnieżkę znajdziecie w linku poniżej. https://www.campingowo.com.pl/zimowa-wedrowka-przez-sniezke-do-karpacza-wilcza-poreba/
Dodaj komentarz