Droga Atlantycka w Norwegii – Atlanterhavsveien

Droga Atlantycka  to licząca niespełna 9 kilometrów długości niezwykle malownicza trasa, prowadząca poprzez wysepki położone tuż nad Oceanem Atlantyckim i ciekawe mosty skonstruowane pomiędzy wyspami.  Umożliwia połączenie drogowe między miastami Molde i Kristiansund. Droga wiedzie przez  wyspę Averøy  i niezwykłe wybrzeże w kierunku zatoki Hustadvika znanej z potężnych sztormów.
Norwegowie przyznali jej w 2005 roku tytuł „konstrukcji wieku” .  Atlanterhavsveien znalazła się też wśród najlepszych dróg na świecie w rankingu magazynu Guardian. Droga pokonuje kilka mostów. Najbardziej efektownym z nich jest liczący 260 metrów długości Storseisundetbrua. Dzięki swojej architekturze oraz wspaniałym miejscom wzdłuż wybrzeża, przez które przebiega, Droga Atlantycka uzyskała też status Narodowego Szlaku Turystycznego.
Słynna trasa przyciąga wielu turystów. Część z nich przejeżdża owe kilka km trasy i pozostaje zawiedziona, ponieważ oczekują czegoś niezwykle spektakularnego. Aby w pełni docenić piękno Drogi Atlantyckiej należy zatrzymać się w kilku miejscach trasy na dłużej, pospacerować po wysepkach, niezwykłych skałach aby ujrzeć bogactwo kolorów, ciekawą roślinność i wreszcie mosty z różnej perspektywy. Spragnieni mocniejszych wrażeń przyjeżdżają tu podobno jesienią, aby zobaczyć sztormowe fale uderzające w słynną drogę. Podczas naszej wycieczki woda była niezwykle spokojna.

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

SONY DSC

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

SONY DSC

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Droga Atlantycka jest piękna o każdej porze roku. Jako jedna z 18 norweskich „Narodowych dróg turystycznych” zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie.

Komentarze

  1. Awatar panhirsch

    Coś pięknego, a zdjęcia zapierające dech w piersiach!

    1. Awatar magda1969

      Dziękuję bardzo :) Norwegia jest piękna. Zdjęcia w tym poście są autorstwa mojej córki – przekażę wyrazy uznania :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *